Тази година Анкара ще получи 500 млн. евро
Европейският съюз ще отдели през 2019 г. допълнителни 1,5 млрд. евро за Турция за справяне с миграционната криза, предвидени в бюджета за следващата година,
„Ще бъдат отделени допълнително 1,5 млрд. евро за помощ за бежанците в Турция, за да продължи обезпечаването на бежанците от Сирия и други места с прехрана, образование и жилища“, се казва в документа.
На срещата на върха ЕС-Турция на 17-18 март 2016 г. Брюксел и Анкара подписаха споразумение, което очертаваше мерките за ограничаване и намаляване на миграционния поток. Тогава ЕС се ангажира да осигури на Турция 6 млрд. евро, да въведе безвизов режим за гражданите на Турция, а също така да придвижи преговорите за турското членство в Евросъюза.
В замяна на това всички нелегални мигранти, добрали се до гръцките острови от турска територия, трябваше да бъдат връщани обратно в Турция.
ЕС трябва да приема директно от турска територия бежанци, които вече са били проверени от турските миграционни власти, да са получили легален статут и да притежават съответните документи. Брюксел изпълни само тази част от обещанието, засягаща отпускането на 3 млрд. евро.
По останалите точки ЕС замрази действията си поради позицията на Турция по редица въпроси, които предизвикаха възмущение в Европа.
Още от Свят
Михайло Федоров: Ще спечелим войната за независимост благодарение на асиметрията и технологиите
"Разказах пред The New York Times как ще изглежда войната на бъдещето", споделя във Фейсбук бившият министър на отбраната на Украйна
ВСУ поразиха руски стратегически бомбардировачи на летище „Енгелс“
В резултат на удара на територията на летището е избухнал пожар, съобщи Генералният щаб на ВСУ
Украйна отправи призив към партньорите си след нов масиран ракетен удар по Киев
Това е второто мащабно нападение срещу столицата през тази седмица, след като в четвъртък загинаха девет души. Убити бяха и шестима членове на едно семейство от село край Кривой Рог