15 Август, 2026

ЕС е готов да преговаря с Великобритания за Брекзит, но отказва да промени сделката

ЕС е готов да преговаря с Великобритания за Брекзит, но отказва да промени сделката

Европейският съюз е готов за преговори, ако британският министър-председател Борис Джонсън иска да обсъди излизането на Великобритания от общността, но споразумението за Брекзит не подлежи на предоговаряне, предаде Асошиейтед прес.

Говорителката на Европейската комисия Аника Брайтхарт заяви, че споразумението за Брекзит е "най-добрата възможна сделка", която Великобритания ще получи, предаде БТА.

По думите й Брюксел е на разположение, ако Лондон "желае да преговаря и да разясни своята позиция по-подробно".

Британският министър Майкъл Гоув, отговарящ за планирането на Брекзит без сделка, каза, че е натъжен от нежеланието на ЕС да започне нови обсъждания за споразумение за излизане на Великобритания от общността, но заяви, че Лондон остава готов за преговори за нова сделка, посочва Ройтерс.

"Дълбоко съм натъжен, че сега ЕС, изглежда, отказва да преговаря с Великобритания", каза той.

"Министър-председателят е ясен: той иска да договори добра сделка с ЕС и ще приложи цялата енергия на правителството, и ще направи така, че да можем да договорим нова сделка в дух на приятелство", заяви Гоув.

"Наистина имаме нужда от нов подход. Каквото и да стане, макар да оставаме готови и да имаме желание за преговори, ЕС трябва да разбере, че напускаме на 31 октомври, със или без сделка", каза той.

Ирландският министър-председател Лио Варадкар заяви, че Великобритания и ЕС ще водят преговори години наред, дори при Брекзит без сделка.

"Не се разбира напълно, че това няма да приключи на 31 октомври. Някои хора, които познавам, са се уморили от Брекзит и може да помислят, че това би трябвало да приключи на 31 октомври, със или без сделка", каза той.

"Ако няма сделка, тогава в определен момент ще трябва да започнем преговори отново, а първите въпроси в дневния ред ще бъдат правата на гражданите, финансовото уреждане и решението за ирландската граница", заяви Варадкар.

По думите му при Брекзит без сделка няма да отпадне предпазният механизъм за ирландската граница, срещу който се противопоставя Джонсън.

Сподели:
Русия атакуват украинския Марганец: убито е бебе, сред ранените има деца

Русия атакуват украинския Марганец: убито е бебе, сред ранените има деца

Сред ранените има и деца. Ранените са в болници, някои от тях са в тежко състояние. „Противникът атакува Запорожие с дронове. Удари търговски център, причинявайки пожар. Удари и територията на промишлено предприятие.“

Силен трус от 7,7 по Рихтер разлюля Индонезия, има жертви

Силен трус от 7,7 по Рихтер разлюля Индонезия, има жертви

Миналият месец в Индонезия беше регистрирано земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер. Мощният трус тогава не причини жертви и сериозни щети.

Франция гори, а Макрон кара джет: Снимка на президента предизвика политическа буря

Франция гори, а Макрон кара джет: Снимка на президента предизвика политическа буря

Критиките към отдъхващия си Макрон, който кара джет, дойдоха най-вече от левицата. Според Марин Тондлие, лидерка на френските еколози и кандидатка за президентските избори, французите преживяват едно апокалиптично лято, докато Макрон участва в рекламен репортаж за ваканцията си

Коментари (0)