5 Май, 2026

ЕС готви санкции срещу Турция

ЕС готви санкции срещу Турция

Кризата в Кипър е една от причините за крайна мярка на съюза

Представителите на страните-членки на ЕС ще обсъдят утре предложения за санкции срещу Турция. Първите конкретни предложения са заради поведението на страната в изключителната икономическа зона на Кипър, предават телевизия Скай и БТА, като се позовава на агенция Блумбърг.

Според информацията мерките, които ще бъдат представени за дискусия, включват икономически санкции като съкращаване на предприсъединителното финансиране и на кредитите от Европейската инвестиционна банка.

Ще бъде обсъдено още прекъсването на всички контакти на министерско равнище и замразяване на четиригодишните преговори за споразумение във въздушните превози.

Налагането на санкции обикновено изисква одобрение от държавните глави на страните-членки, но Гърция се надява, че продължаващите турски провокации (т.е. сондажите край Кипър - бел.ред.) ще позволят първият пакет от мерки да бъде приет от съвета "Външни работи" на 15 юли, съобщи гръцката телевизия. 
Сподели:

Коментари (0)

Израел предупреди - ще отговори с цялата си мощ при нападение от Иран

Израел предупреди - ще отговори с цялата си мощ при нападение от Иран

„Следим отблизо развитието в Иран и сме готови, ако се наложи, да насочим цялата авиация на изток“

СДСМ: В Унгария започват разследвания, които директно ще свържат Орбан, Вучич и Мицкоски

СДСМ: В Унгария започват разследвания, които директно ще свържат Орбан, Вучич и Мицкоски

Престъпната мрежа на Орбан и Вучич се разпада, а Мицкоски търси спасение чрез избори

Москва: Лавров и Рубио разговаряха по телефона

Москва: Лавров и Рубио разговаряха по телефона

От руското външно министерство определят разговора като "конструктивен и прагматичен"