16 Януари, 2026

ЕС иска от Киев особен статут за Донбас

ЕС иска от Киев особен статут за Донбас

Представители на Евросъюза убеждават Киев да предостави на Донбас специален статут завинаги, а не само за три години, съобщи „Украинская правда”. Такова мнение изразил еврокомисарят Йоханес Хан по време на посещението си в Украйна.

Информацията е потвърдена от зам.-шефа на комитета на Радата по външните работи Ивана Климпуш-Цинцадзе.

„Европейците искат от нас да предложим стратегия за специален статут за Донбас. И този статут да не бъде ограничен за три години, а да действа постоянно” – казала депутатката.

Постигнатите в Минск споразумения от 12 февруари задължава украинските власти да внесат в Конституцията изменения за децентрализация на властта и законодателно да дадат специален статут на отделни райони в Донецка и Луганска области.

Киев вече е подготвил изменения в конституцията относно децентрализацията.

Същевременно украинският президент Петро Порошенко днес обяви, че в рамките на конституционната реформа не се предвижда федерализиране на Украйна. Въпросите по сигурността, отбраната, обществения ред и външните отношения ще бъдат в компетентностите на държавните власти” - заявил Порошенко.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

Междувременно премиерът на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен подчерта, че „диалогът и дипломацията са правилният път напред“, като приветства факта, че вече е започнал „диалог“.

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

По-късно днес опозиционната лидера ще се срещне в Конгреса с американски сенатори.

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

"В Иран Русия за пореден път се омаза до темето в кръв и стана съучастник в масови убийства", казва той