26 Март, 2026

ЕС лидерите напредват в преговорите за решаване на украинската криза

ЕС лидерите напредват в преговорите за решаване на украинската криза

Европейските лидери постигнаха напредък за кризата в Украйна, а крайният резултат е удовлетворяващ. Това заяви домакинът на срещата - италианският премиер Матео Ренци, предаде РИА Новости.

Той изказа своето задоволство след края на работната закуска, по време на която украинският държавен глава Петро Порошенко и руският му колега Владимир Путин обсъждаха регулиране на кризата. Ренци допълни, че Москва трябва да бъде включена в решаването на световните проблеми. В същото време той не поясни каква точно е важната крачка.

Италианският министър-председател от името на Европейския съюз предложи върху украинските граници да бъде установен международен контрол. Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу призова изборите в самопровъзгласилите в Източна Украйна Донецка и Луганска републики да бъдат провеждани по украинските закони. Британският премиер Дейвид Камерън е на мнение, че Путин не иска разделена Украйна. Ако Москва не изпълни задълженията си, ЕС ще остави санкциите в сила. Путин от своя страна определи срещата в северния италиански град като позитивна.

Сподели:

Коментари (0)

Рубио: Г-7 да се застъпи за деблокирането на Ормузкия проток

Рубио: Г-7 да се застъпи за деблокирането на Ормузкия проток

Той заяви, че в преговорите с Иран има „напредък", но отказа да уточни кога или как могат да приключат

Тръмп разкри какъв е "подаръкът" от Иран: Пропусна 10 танкера в знак на сериозност към преговорите

Тръмп разкри какъв е "подаръкът" от Иран: Пропусна 10 танкера в знак на сериозност към преговорите

Президентът се допита до преговарящия си за Близкия изток Стив Уиткоф: „Стив, мога ли да разкрия подаръка?" Танкерите се смятало, че плават под пакистански флаг, уточни той

Наки: Жертвоприношенията на Путин - гори кравите живи, не унищожава добитъка, а хората

Наки: Жертвоприношенията на Путин - гори кравите живи, не унищожава добитъка, а хората

Недоверието към действията на властите клокочеше вътре в отделните региони – в жалби до прокуратурата, в публикации в регионални телеграм канали.