12 Февруари, 2026

EС очаква Тереза Мей да бъде принудена да поиска тримесечно отлагане на Брекзит

EС очаква Тереза Мей да бъде принудена да поиска тримесечно отлагане на Брекзит

Европейският съюз очаква от британския премиер Тереза Мей да бъде принудена да поиска тримесечно отлагане на Брекзит, съобщава американската агенция Bloomberg, като се позовава на двама различни неназовани източници от Брюксел.
Дискусиите между двете страни показват, че Мей ще поиска удължаване на двугодишния преговорен период, ако британския парламент подкрепи сделката за Брекзит, но тя не бъде подписана до срещата на върха на ЕС на 21-22 март. Това се очертава като настоящия план на ЕС, посочва медията, цитгирана от "Фокус".
ЕС вижда това като „техническо разширение“, за да даде време на британския парламент да приеме необходимото законодателство, свързано с излизането на Лондон от Съюза. Всичко, което е по-дълго от три месеца, ще постави Великобритания под натиск да вземе участие в европейските избори на 23-26 май, нещо, което двете страни искат да избегнат, добавя още американската агенция.
„Блумбърг“ пише, че Мей се състезава с времето, за да промени спорна част от сделката, известна като „резервна“, по приемлив начин и за парламента на Обединеното кралство, и за ЕС. Въпреки това, само с пет седмици до планираното излизане на Великобритания от Съюза и преговори в задънена улица, министрите и депутатите от собствената й партия заплашват да гласуват срещу нея следващата седмица, за да дадат на парламента контрол върху процеса.
Сподели:

Коментари (0)

"Росатом" май лъже: Можем да управляваме Запорожка АЕЦ

"Росатом" май лъже: Можем да управляваме Запорожка АЕЦ

Русия пое контрола над най-голямата атомна електроцентрала в Европа през 2022 г. И шестте реактора тип ВВЕР-1000 на централата в момента са в режим "студено спиране"

Президентът на Полша: Не бързам да сядам на масата с престъпника Путин

Президентът на Полша: Не бързам да сядам на масата с престъпника Путин

„Отговорих, че ще седна на масата с когото и да било, ако това се налага от интересите на Република Полша“, заяви той

Сърбия се присъедини към санкциите на ЕС срещу няколко страни - не и срещу Русия и Беларус

Сърбия се присъедини към санкциите на ЕС срещу няколко страни - не и срещу Русия и Беларус

От всяка държава кандидатка се очаква да хармонизира външната и отбранителната си политика с тази на ЕС - трябва да бъде постигнато пълно съответствие към момента на присъединяването