15 Януари, 2026

ЕС официално призова Русия да признае вината си за свалянето на малайзийския Вoeing над Украйна

ЕС официално призова Русия да признае вината си за свалянето на малайзийския Вoeing над Украйна

ЕС официално призова Русия да признае вината си за свалянето на малайзийския Вoeing над Украйна през 2014 година, се казва в заключенията на евросрещата в Брюксел. 

"ЕС отново заявява своята пълна подкрепа за резолюцията на Съвета за сигурност на ООН 2166 за катастрофата с полет MH17. ЕС призовава Руската федерация да признае своята отговорност и изцяло да сътрудничи за установяването на истината и справедливостта", се казва в точка 25 на документа.

Припомняме, че в края на май експертна група на JIT публикува междинен доклад, в който се казва, че зенитно-ракетната установка "Бук", от която е изстреляна ракетата, свалила пътническия Boeing, е пристигнала от Русия и е принадлежала на 53-та зенитно-ракетна бригада, разположена край Круск. 

Пътническият Boeing на малайзийските авиолинии, който летеше от Амстердам към Коала Лумпур беше свален на 17 юли 2014 година в Донецка област. В резултат загинаха 298 души.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген