26 Април, 2026

EС отпусна на Гърция 209 млн. евро за справяне с мигрантската криза

EС отпусна на Гърция 209 млн. евро за справяне с мигрантската криза

Европейската комисия обяви нов пакет за спешна помощ за Гърция, за да се справи с кризата с бежанците с оглед на десетките хиляди мигранти, които остават на територията на страната, съобщава електронното издание Ekathimerini.

Пакетът е на стойност 209 млн. евро, като 151 млн. евро са за програма за подпомагане на семействата на бежанци да наемат жилища и да разполагат с пари, за да напуснат бежанските лагери. 

От ЕК уточниха, че с новия пакет общата стойност на средствата, отпуснати на Гърция, достига 401 млн. евро. Проектът за наем се изпълнява в сътрудничество с Върховния комисариат на ООН за бежанците и предвижда предоставянето 22 хил. места за наемане с цел увеличаване броя на бежанците, живеещи в апартаменти под наем до 30 хил. до края на годината, включително две хиляди места на гръцките острови.

Паралелна схема на стойност 57,6 милиона евро ще предостави на бежанците и лицата, търсещи убежище, месечни парични стипендии, разпределени чрез касови карти за разходи като транспорт, храна и лекарства.

Сподели:

Коментари (0)

Израел съобщава за 15 убити терористи от "Хизбула" при удари срещу Ливан

Израел съобщава за 15 убити терористи от "Хизбула" при удари срещу Ливан

Израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди на армията да нанесе удари по "Хизбула" след серия от нарушения на примирието от страна на терористите

Зеленски: Украйна е готова за тристранни преговори с Русия в Азербайджан

Зеленски: Украйна е готова за тристранни преговори с Русия в Азербайджан

„Азербайджан и Украйна взаимно подкрепят и ще продължат да подкрепят взаимно суверенитета и териториалната си цялост във всички международни организации“, подчерта Илхам Алиев

Тръмп: Никой не знае кой командва в Иран, включително и те самите

Тръмп: Никой не знае кой командва в Иран, включително и те самите

"Има много вътрешни борби и голямо объркване в тяхното ръководство"