5 Юли, 2026

ЕС разшири санкциите срещу Русия – насочи ги и срещу сепаратистите

ЕС разшири санкциите срещу Русия – насочи ги и срещу сепаратистите

ЕС разшири санкциите срещу Русия. В списъка вече се включват мерки и срещу 13 представители на проруските сепаратисти и пет организации сепаратистите в Източна Украйна

Официалният аргумент за разширяването на списъка е "участието на санкционираните лица в украинската криза", съобщават дипломатически източници. Включените в списъка имат забрана за влизане в страните от Европейския съюз, а активите им на територията на ЕС ще бъдат замразени. Обновеният списък ще бъде публикуван на 29 ноември.

Основание за санкциите стана провеждането на непризнатите избори в самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народна република на 2 ноември. Тогава Александър Захарченко стана държавен глава в Донецк, а в Луганск – Игор Плотницкий. Брюксел предупреди, че провеждането на изборите ще стане повод за нови санкции, тъй като те са "незаконни и нелегитимни".

Още в средата на месеца Брюксел обяви, че новите санкции ще бъдат наложени срещу сепаратистите в Източна Украйна. Беше съобщено също, че на този етап ЕС се отказва от разширяване на секторните санкции срещу Русия.

Лидерите на двете "народни републики" се отнесоха с пренебрежение към намеренията на ЕС да въведе санкции срещу тях и заявиха, че от тях няма да има негативни последствия, защото не притежават собственост или бизнес в европейските държави.

Сподели:
Мадяр: Време е да си стягате куфарите в Крим! Минус 16 енергийни възела !

Мадяр: Време е да си стягате куфарите в Крим! Минус 16 енергийни възела !

Според него системното унищожаване на руската противовъздушна отбрана, създаването на логистичен и горивен недостиг, както и разрушаването на енергийната и комуникационната инфраструктура

За първи път от Голямата депресия: Американци масово напускат САЩ

За първи път от Голямата депресия: Американци масово напускат САЩ

Все по-често насочват поглед към Нова Зеландия, където цените на жилищата са спаднали до най-ниските си нива за последните три години

El País: Украйна използва слабостите на Кремъл, за да нанесе удари по ключови цели

El País: Украйна използва слабостите на Кремъл, за да нанесе удари по ключови цели

В същото време Киев все по-активно прилага тактика за постепенно изолиране на Крим чрез целенасочени атаки срещу пътища, мостове, железопътни линии ...

Коментари (0)