26 Декември, 2025

ЕС с ултиматум към Мадуро: Не се опитвайте да арестувате Гуайдо

ЕС с ултиматум към Мадуро: Не се опитвайте да арестувате Гуайдо

Федерика Могерини

Режимът на Мадуро предприе разследване срещу него заради решението му да обяви, че поема временно президентските функции

Европейският съюз предупреди режима на Николас Мадуро да не прави опити да арестува временния президент на Венецуела Хуан Гуайдо, предаде Дойче веле.

Всички мерки, които създават заплаха за свободата, сигурността и личната неприкосновеност на временния президент, ще доведат до съществена ескалация на напрежението, заяви върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.

Изявлението на върховния комисар на ЕС по външната политика идва в отговор на съобщение от Каракас, че Гуайдо, който е на обиколка в Южна Америка, може да бъде арестуван след завръщането му във Венецуела.

Режимът на Мадуро предприе разследване срещу него заради решението му да обяви, че поема временно президентските функции на фона безпрецедентната криза в страната и масовите протести. По конституция председателят на парламента има право да поеме президентския пост при извънредни обстоятелства. Със започването на процеса беше издадена забрана Гуайдо да напуска страната.

По думите на Могерини, режимът на Мадуро трябва да има предвид, че световната общественост решително ще осъди подобна стъпка.

Членовете на националното събрание по конституция се ползват с имунитет, подчерта Могерини.

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят