19 Август, 2026

Естонците гласуват онлайн на европейските избори

Естонците гласуват онлайн на европейските избори

Хиляди естонци вече гласуваха онлайн на изборите за Европейски парламент, предаде Асошиейтед прес, отбелязвайки, че страната е единствената в света, позволяваща гласуване по интернет на всички избиратели на всички избори.

Гласуването по интернет е възможно от 2005 г. в Естония, страната, която даде на света чат приложението Скайп. Процентът на гласоподавателите, използващи интернет, за да гласуват, се увеличава с всеки нов вот. На националните избори през март делът им достигна 44 на сто.

32-годишната Линда Лайнво, която е държавна служителка, е една от първите, гласували на изборите за ЕП. Тя го прави от кафене, преди да отиде на работа днес. Линда гласува по интернет, откакто е получила правото да го прави. "Не бих могла да си представя живота си различен", казва тя, след като влиза в сигурен онлайн портал с данните от личната си карта и с ПИН код. "Правя всичко онлайн, за да не ми се налага да стоя на опашки и да пускам хартиени бюлетини", допълва тя.

След като сваля приложение и се идентифицира, тя разглежда избирателните списъци във виртуална "кабина за гласуване" и избира своя кандидат. Отнема й 30 секунди. За същото време са гласували още 2000 души.
Европейските избори ще се състоят между 23 и 26 май. Естония има шестима представители в 751-местния ЕП.

Естонската система за гласуване онлайн работи от 10-и май до четвъртия ден преди изборите. Хората могат да гласуват повече от веднъж, като се отчита само последният им глас, за да се избегне натиск върху избирателите.

Според проучвания на избирателната комисия гласуването по интернет увеличава значително избирателната активност сред живеещите в чужбина и сред хората, живеещи на над 30 минути път от избирателна станция.

Засега е трудно да се оцени какъв е ефектът от гласуването онлайн. Според директора на естонската избирателна комисия Прийт Винкел гласувалите веднъж онлайн продължават да го правят. Освен това вероятността те да продължат да упражняват правото си на глас е по-голяма, отколкото сред гласуващите в избирателните секции.
Сподели:
САЩ са наложили санкции на шефа на  Международния наказателен съд

САЩ са наложили санкции на шефа на Международния наказателен съд

Този ход е поредната ескалация в кампанията на администрацията на Тръмп срещу базирания в Хага съд, създаден през 2002 г. от международната общност за преследване на военни престъпления, геноцид и престъпления срещу човечеството

Уволниха банкер на Кремъл, предрекъл поражение на Русия във войната с Украйна

Уволниха банкер на Кремъл, предрекъл поражение на Русия във войната с Украйна

„Изоставаме. Губим както технологичната, така и икономическата конкуренция в света. И, както вече казах, губим я не само от Китай и САЩ, но в някои отношения я губим и от Украйна“, заяви Андрей Клепач

WSJ: Какво стои зад заплахата на Тръмп да бомбардира Оман, на който разчиташе за Ормуз

WSJ: Какво стои зад заплахата на Тръмп да бомбардира Оман, на който разчиташе за Ормуз

Белият дом заявяваше седмици наред, че Иран е близо до подписване на ядрена сделка и че Оман може да съдейства за повторното отваряне на Ормузкия проток

Коментари (0)