13 Април, 2026

Евакуират украински села, заради бойци на "Десен сектор"

Евакуират украински села, заради бойци на "Десен сектор"

Украинските сили за сигурност провеждат евакуация на мирните жители на няколко села, в района на които се укриват бойци от радикалната организация "Десен сектор", избягали от мястото на престрелката в град Мукачево, съобщи РИА Новости, като се позова на съвместна декларация на МнВР и Службата за сигурност на Украйна.

"Предвид опасността за жителите на селата, в района на които са се барикадирали така наречените бойци на "Десен сектор", в тях се осъществява евакуация на мирните граждани, първо на децата. За да бъде избегнато възможното кръвопролитие, СБУ и МВР настояват от незаконното въоръжено формирование да оставят оръжието и да се предадат“, казва се в изявлението.

Задържаните ще бъдат докарани в Киев за обективно разследване на случая.

Далечният от изтока на Украйна закарпатски град Мукачево стана в събота една от най-горещите точки в страната, след като представители на "Десен сектор" влязоха във въоръжен конфликт с милицията и местни бизнес структури. 

"Сблъсък е имало между бойци на първия запасен батальон на украинския корпус, който е разположен в Закарпатска област, и представители на организираната престъпност. За съжалени, милицията е подкрепила бандитите...стреляла е по нашите бойци. Бандитите не харесват дейността на "Десен сектор" в региона”, каза местният лидер на националистите Александър Сачко.

Първи в подкрепа на "Десен сектор" се обяви доброволческият батальон "Организация на украинските националисти". 

"Батальонът на ОУН е готов да застане рамо до рамо със събратята си в борбата с вътрешните окупанти. Настъпи решително време, което ще промени историята на Украйна завинаги", се казва в съобщение на батальона. 

Сподели:

Коментари (0)

Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа, Съюзът ще стане по-силен

Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа, Съюзът ще стане по-силен

"Сърцето на Европа бие по-силно тази вечер в Унгария"

Исторически обрат: Орбан призна поражение след 16 години власт

Исторически обрат: Орбан призна поражение след 16 години власт

Виктор Орбан призна поражение след 16 години на власт. Партията „Тиса“ на Петер Мадяр печели изборите в Унгария с убедителна преднина, показват данни на The Washington Post.

Вотът в Унгария, при 53,45% от данните: "Тиса" получава над две трети от мандатите

Вотът в Унгария, при 53,45% от данните: "Тиса" получава над две трети от мандатите

Тиса“ получава общо 136 места в 199-местния парламент, ФИДЕС - 56