Лидерите на политическите групи в Европейския парламент вчера реагираха на указите на президента на САЩ Доналд Тръмп, с които се забранява достъпа до страната на граждани на седем държави, съобщи Информационното бюро на ЕП в България, цитирано от БТА. Повечето евродепутати описаха ограниченията като произволни и в разрез с основните ценности на западните демокрации, сред които свобода, недискриминация и солидарност.
Върховният представител на ЕС по външната политика Федерика Могерини приветства пояснението от страна на американските власти, че граждани на ЕС няма да бъдат засегнати от забраната за пътуване, дори и да имат гражданство на някоя от седемте страни. В същото време тя разясни, че "това не променя цялостната ни оценка на указите... ЕС няма да обърне гръб на нито един човек, който има право на международна защита", каза тя, като добави, че "това е нашата позиция, това ще продължи да бъде нашата позиция".
"Тръмп беше избран и ние искаме диалог", каза на свой ред лидерът на групата на ЕНП Манфред Вебер (Германия). Той добави: "Когато Тръмп казва, че се бори с незаконната миграция и радикалния ислямизъм, ние сме съгласни. Но забраната за пътуване не е същото. Генерализираното съмнение спрямо държави и хора води до ксенофобия. САЩ винаги са били държава на свободата и основните права; сега Тръмп позволява мъченията." Той добави, че чрез такива действия "самата държава става престъпник".
Джани Питела (С&Д, Италия) също изрази своята позиция: "Тези разпоредби са нападение срещу европейската правна култура и основни ценности... Нека бъдем прями: забраната за пътуване... не е против тероризма. Това е лъжа, демагогия, която е насочена срещу някои държави, но не и срещу тези, с които Тръмп има бизнес. Призовавам всички авиокомпании да не отказват пътници от страните, засегнати от забраната. А ние трябва да предотвратим посещение на Тръмп в ЕС, докато тази забрана е в сила. Нашите врати са затворени за него!"
Сайед Камал (ЕКР, Великобритания) коментира също: "Тази произволна забрана изпраща послание, че има някаква фундаментална несъвместимост между това да си добър мюсюлманин и добър гражданин на западна демокрация. Тя просто помага на "ДАЕШ" и други екстремисти, които твърдят абсолютно същото... В същото време американците гласуваха за кандидата, а той прави това, което е обещал. Затова ние трябва да приемем, че този президент, неговите приоритети и политики са последици от засилващата се вълна на недоволство."
Фактът, че нито един терорист от някоя от страните, засегнати от забраната, никога не е действал на територията на САЩ според Ги Верхофстад (АЛДЕ, Белгия) показва, че "това е чиста дискриминация", мярка, целяща да захрани популизма и национализма. Той добави, че същите сили заплашват и Европа и изрази надежда, че европейските лидери, когато се срещнат във Валета, ще се изправят срещу тази "шайка популисти и националисти, които искат да ни унищожат".
Лидерът на ЕОЛ/ЕСА Габриеле Цимер (Германия) призова: "Нека изправим своите ценности срещу презрението на Тръмп, нека покажем чрез миграционна политика, характеризирана от солидарност, че хората, които търсят закрила, не са в основата на всичко зло... Какво щеше да се случи с европейските демокрации след войната, ако бежанците от нацизма не бяха намерили убежище?" "Кой би си помислил, че свободите и правата, които ние всички приемаме за естествени, могат да се изпарят така бързо?
Явно така умира либералната демокрация..." отбеляза лидерът на Зелените Ска Келер (Германия). Тя призова ЕС да бъде "шампионът по защита на международното право, правата на човека и свободите; нека направим Европа обратния модел на Тръмп."
Найджъл Фараж (ЕСПД, Великобритания) каза, че в САЩ "един истински, избран демократ прави това, за което е избран". Той описа европейските оплаквания като "доказателство за антиамериканизма на ЕС" и предложи Тръмп да бъде поканен в Парламента за "открит диалог".
Съпредседателят на групата на ЕНС Марсел Де Храаф (Нидерландия) призова председателя на Европейския съвет Доналд Туск и Комисията да "последват примера на президента Тръмп, като въведат контрол на националните граници. Да не допускат джихадистите. Не само от седемте страни, посочени от Тръмп, а от много повече."
Още от Свят
Министрите от Г-7 обсъдиха усилията за прекратяване на огъня в Близкия изток
Ще обсъдят и издадените от Международния наказателен съд (МНС) заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху
Фон дер Лайен напомни за случая "Дебора" по повод Международния ден срещу насилието над жени
"Техните истории трябва да бъдат разказани. Така ще нарушим мълчанието. Така ще сложим край на насилието."
Туристически кораб потъна в Червено море, 17 души са в неизвестност
Няма данни за пострадали българи