24 Февруари, 2026

Евролидерите успокоиха Западните Балкани: Преговорите за разширяване ще продължат

Евролидерите успокоиха Западните Балкани: Преговорите за разширяване ще продължат

Излизането на Великобритания от ЕС няма да попречи на влизането на Западните Балкани в Общността, успокоиха  европейските лидери Западните Балкани. 

Френският президент Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел и върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Федерика Могерини проведоха среща в Париж с ръководителите на западнобалканските държави. Те подчертаха своята решимост преговорният процес на държавите да продължи. 

На форума присъстваха и лидерите на Италия, Австрия, Хърватия и Словения.

След края на срещата в Елисейския дворец премиерите на Хърватия, Македония, Сърбия, Албания, Черна гора и Косово дадоха изявления пред медиите.

"Три бяха основните теми на разговор. Едната беше мигрантската криза, по която всички изразихме опасения и преценихме предизвикателствата, пред които сме изправени. Другият фокус бяха последните терористични нападения в Истанбул, но всички се обединихме около извода, че трябва ясно да се противопоставим, да започнем да обменяме по-ясно информация, да комуникираме по-успешно, за да предотвратяваме за в бъдеще подобни кървави атаки. Трябва да наложим и по-строг контрол по границите и потока на мигранти. Третата тема беше най-важната, а именно процесът на интеграция на Западните балкани в светлината на излизането на Великобритания от ЕС. И посланието е ясно-процесът ще върви напред", казва
Тихомир Орешкович, премиер на Хърватия.

Сподели:

Коментари (0)

Макрон: Войната на Путин срещу Украйна е троен провал за Русия

Макрон: Войната на Путин срещу Украйна е троен провал за Русия

„Един ден руснаците ще осъзнаят колко огромно е престъплението, извършено в тяхно име"

Четири години жестока война: как се промениха Зеленски и Путин

Четири години жестока война: как се промениха Зеленски и Путин

Журналистите на Sky News анализираха как се е променил образът на двамата лидери – в страната, в чужбина и в личен план.

Най-големият самолетоносач на САЩ пристигна във военната база на НАТО в Крит

Най-големият самолетоносач на САЩ пристигна във военната база на НАТО в Крит

Десетки американски изтребители Ф-35 също са в базата "Суда" на остров Крит