14 Май, 2026

Европа се страхува от масова бежанска вълна от Египет

Европа се страхува от масова бежанска вълна от Египет

Препълнени университети, масова безработица и бедност: все повече млади египтяни се опитват да избягат в Европа, пише германският вестник Die Zeit. За първи път магическото число се появи някъде през пролетта. Египет е подслонил пет милиона бежанци, подчерта президентът Абдел Фатах Сиси. Неотдавна, в реч пред Общото събрание на ООН, държавният глава на северноафриканската страна повтори тези данни, без да поясни откъде идват. 

Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН) в Кайро не знае нищо за тези измерения на проблема. Тя разполага с информация за 250 хил. търсещи убежище, половината от които сирийски граждани, регистрирани в Египет през миналата година. Но те представляват едва пет процента от броя на хората, които според Сиси пребивават на територията на страната като бежанци. Вероятно бившият фелдмаршал се опитва да трансформира всички чуждестранни граждани в Египет в бежанци. Дори данните, представени от Сиси, да са неверни, те предизвикват осезаем страх в Брюксел. 

Една от причините става ясна само с един бегъл поглед към демографията: всяка година в северноафриканската страна на бял свят идват 2,6 млн. новородени, а броят на завършващите училище варира около 600 хил. души. На повечето от тези млади мъже и жени Египет няма какво да предложи освен безперспективно образование, безработица или работа с мизерно заплащане. Хапка с вкус на апокалипсис, ако си представим картина от стотици хиляди хора, изложени на дълбока финансова и икономическа криза, която може да ги тласне към бунтове и дори тероризъм. А бизнесът с трафика на хора към Европа процъфтява по крайбрежието на Египет. Кой ще ги спре от това да се качат на лодките?

Сподели:

Коментари (0)

Рубио за мирните преговори между Украйна и Русия: Импулсът е изгубен

Рубио за мирните преговори между Украйна и Русия: Импулсът е изгубен

„Ако някой друг иска да опита — нека опита, но и двете страни постоянно ни казват, че ние сме единствените, които могат да го направят“, каза държавният секретар на САЩ

Зеленски и Никушор Дан дискутираха в Букурещ ново стратегическо партньорство

Зеленски и Никушор Дан дискутираха в Букурещ ново стратегическо партньорство

"Решени сме да предприемем конкретни стъпки за изпълнението на новото ни Стратегическо партньорство, като се фокусираме върху укрепване на търговските отношения, трансграничното сътрудничество, енергийната сигурност и отбраната", написа румънският президент по повод срещата си със Зеленски

Политически трус в Латвия: Премиерът хвърли оставка, правителството - пред разпад

Политически трус в Латвия: Премиерът хвърли оставка, правителството - пред разпад

Ще падне ли коалиционното правителство на Евика Силиня?