28 Август, 2026

Европейската служба за сигурност: Необходимо е да бъде спрян "Безсмъртния полк"

Европейската служба за сигурност: Необходимо е да бъде спрян "Безсмъртния полк"

Европейската служба за сигурност публикува доклад за дейността си през изминалата година. В него се казва, че руските служби продължват да действат с повишено внимание спрямо Латвия, съобщава Baltnews.

Както е отбелязано в доклада, руските специални служби се интересуват от рускоговорящата част от младежите. Основният инструмент за насърчаване на интересите на руската външна политика е "да защитава законните интереси на рускоезичното население и да пази правата на хората". 

Безсмъртен полк е обществена акция, която се провежда в Русия, а напоследък и в някои други държави. В Деня на Победата - 9 май - участниците в акцията преминават по улиците с георгиевски ленти и портрети на своите предци, които са участвали във Великата Отечествена война.

Едно от най-важните събития, на което разчита руската външа политика, е Деня на победата на 9-и май.

Органите за сигурност заявиха, че руските специални служби се интересуват от теми като сигурността и отбраната, формиране на военен контингент от войски на НАТО на територията на балтийските страни, социално-политическите процеси, обществените нагласи към държавните институции, отношенията между различните етнически групи, както и от ситуацията във връзка с предстоящ местни избори в страната.

В доклада се казва още за организацията и руските активисти, които да допринесат за засилване на руското влияние. От службите за сигурност заявиха още, че в допълнение има реална заплаха за националната сигурност.

В Русия в походите на "Безсмъртния полк" участва президентът Владимир Путин.

Faktor припомня, че покана за участие в похода на "Безсмъртния полк" в София е получил президента Румен Радев.

 
Сподели:
WSJ: Европа отстъпи крачка назад от крайните зелени цел, сблъсквайки се с новия политико-икономически ред

WSJ: Европа отстъпи крачка назад от крайните зелени цел, сблъсквайки се с новия политико-икономически ред

Континентът напредваше в областта на възобновяемите енергийни източници: вятърната и слънчевата енергия сега представляват 34% от производството на електроенергия, в сравнение с 20% през 2021 г. ЕС все още твърди, че може да достигне нулеви нетни емисии до 2050 г., пише The Wall Street Journal.

Русия заплаши Великобритания с военни удари заради ракетите за Украйна, Лондон: Заставаме срещу руската агресия

Русия заплаши Великобритания с военни удари заради ракетите за Украйна, Лондон: Заставаме срещу руската агресия

"Русия не бива да се съмнява в решимостта на това правителство да се противопостави на руската агресия в Украйна и срещу Обединеното кралство и нашите съюзници"

Тръмп: Русия няма да нападне територия на НАТО, водил съм разговори с Путин

Тръмп: Русия няма да нападне територия на НАТО, водил съм разговори с Путин

„Мисля, че Русия се държи доста добре по отношение на Ормузкия проток“

Коментари (0)