Структура ще заработи в Брюксел още тази пролет и ще поеме ръководството на някои задгранични мисии с мандат, който не включва участие в преки бойни действия. Това стана ясно след днешно заседание на външните и военните министри от Общността.
Начало на по-голяма отговорност на Евросъюза за осигуряване на собствената му отбрана - така бе определен новия команден център в Брюксел, в който ще работят около 30 души. Под шапката му попадат около 600 военни, които участват в три задгранични мисии за обучение в Мали, Сомалия и Централноафриканската република. Те са под ръководството на финландския генерал Еза Пулкинен, генерален директор на Военния секретариат на Евросъюза. Замяната на думата "командващ" с "директор" в длъжността отразява част от съпротивата на някои страни срещу създаване на Европейска армия.
Федерика Могерини, Върховен представител на ЕС по външната политика: "Не става дума за европейска армия, наясно съм, че такова определение обикаля в публичното пространство. Това е по-скоро по-ефективен начин да вършим работата си във военната област."
Трите военни мисии на Евросъюза с мандат за бойни действия остават под командването на щабове в държавите - членки. Това са операциите "София" срещу трафика на хора в Средиземно море, "Аталанта" срещу пиратите край Африканския рог и "Алтеа" в Босна и Херцеговина.
Засилената европейска интеграция в отбраната придоби актуалност след руската анексия на Крим, терористичните заплахи и позицията на новия американски президент Тръмп за по-големи военни разходи на европейските съюзници в НАТО. Великобритания открай време е срещу генерален щаб на Евросъюза, но след Брекзит Германия и Франция отново поставиха въпроса. Страни като Полша се опасяват, че по-тясно евросътрудничество по отбраната ще отслаби ролята на НАТО на Стария континент.
снимка: БНТ
Още от Свят
Службата за сигурност на Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"
Според Пентагона тя е базирана на руската междуконтинентална балистична ракета RS-26 Rubezh
Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари
Ракетните войски на Украйна са поразили руска радиолокационна станция на зенитно-ракетен комплекс С-400
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
Макар че бързо осъди нахлуването на Русия в Украйна, Турция обяви неутрална позиция във войната