6 Декември, 2025

Евроскептици и социалисти победиха Меркел в родната и провинция

Евроскептици и социалисти победиха Меркел в родната и провинция

Християндемократическият съюз на германския канцлер Ангела Меркел претърпя съкрушително поражение на вчерашните избори за местен парламент в провинция Хамбург, а евроскептичната партия "Алтернатива за Германия" спечели първите си места в законодателно събрание на западна германска провинция, показват първите резултати от вота, съобщават германски медии.

Социалдемократите печелят около 47 процента, което би им позволило да запазят властта си в провинцията, като вероятно ще предложат коалиция на "Зелените". 

Християндемократите събират едва 16 процента, което е най-слабият им резултат на избори в Хамбург от Втората световна война.

"Алтернатива за Германия" печели 5,8 процента от гласовете, успявайки да прескочи 5-процентовата бариера за влизане в провинциалния парламент. Досега партията, основана преди две години, е печелила места само на изборите за Европейски парламент и на гласуванията за законодателни събрания в три източногермански провинции.

За "Зелените" са гласували около 12 процента от избирателите, а за партията "Левите" - 8,6 процента.

Окончателните резултати се очаква да станат известни утре.

Сподели:

Коментари (0)

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."