24 Ноември, 2024

"Файненшъл таймс": Йеменският конфликт се превръща в религиозна война

"Файненшъл таймс": Йеменският конфликт се превръща в религиозна война

Напрежението в Близкия изток се засилва заради кризата в Йемен, пише британският вестник "Файненшъл таймс". В същото време преговорите за ядрената програма на Иран не вървят добре, отбелязва изданието. 

Намесата на Саудитска Арабия в Йемен изпраща силен сигнал на Техеран, съперник на Рияд за влияние в региона - но освен това създава риск от превръщане на многостранната борба в провалящия се Йемен в истинска гражданска война.

Въздушните удари, водени от Саудитска Арабия, ще продължат, докато шиитските бунтовници хуси се изтеглят и предадат оръжията си, съобщава британският вестник "Телеграф".

Йеменският конфликт, който е резултат от отдавнашно напрежение, се превръща в религиозна война между две от най-големите сили в Близкия изток - шиитски Иран и сунитските монархии от Залива.

Роля играе и сваленият по време на "Арабската пролет" йеменски президент Али Абдула Салех, който нареди на лоялните към него войски да се присъединят към хусите, пише изданието.

Решението на Арабската лига за създаване на подобен на НАТО съюз на сунитските държави се дължи предимно на стремежа на Саудитска Арабия - най-богатия член на съюза, да окаже по-агресивна съпротива на Иран, който може да е въоръжен и с ядрено оръжие, отбелязват анализатори, цитирани от в. "Вашингтон таймс". 

Само дни след началото на бомбардировките срещу подкрепяните от Иран йеменски бунтовници в сунитските страни има силни опасения, че способността на Техеран да се намесва в целия Близък изток може да бъде подсилена от ядрено споразумение между Иран, САЩ и други световни сили. 

Сунитските сили се опасяват, че ако световната дипломация успее да спази крайния срок за постигане на споразумение за иранската ядрена програма, Техеран ще може да се намесва по-свободно в Йемен и Бахрейн, управлявана от сунити държава, в която шиитите са мнозинство, подчертава в. "Вашингтон таймс".

Въпреки това решението на арабските държави не се отнасяше само до Иран. В него се заявява, че съвместните отбранителни сили могат да бъдат използвани за справяне с терористи, включително сунитски групи като Ислямска държава, добавя в. "Вашингтон таймс".

Не е ясно дали арабските държави наистина ще могат да спрат войните в региона чрез военни действия, отбелязва в. "Вашингтон пост". Арабските армии, макар и добре екипирани, са като цяло неопитни и не са обучени за партизански конфликти с бунтовнически сили като хусите. 

От Йемен и Либия до фронтовете на Сирия въоръжени групи използваха насилие, за да се сдобият с власт или да прогонят съперниците си. Резултатът беше засилване на поляризацията и нарастване на броя на жертвите в региона, посочва изданието.

Много анализатори смятат, че причината за създаването на военен съюз на арабските страни се крие в стремежа им за по-голяма независимост от Вашингтон, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Сподели:

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“

Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части

Кремъл вероятно ще се опита да предаде  намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта

Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация

„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"