6 Декември, 2025

Фондацията на Сорос остава в Унгария въпреки заканите

Фондацията на Сорос остава в Унгария въпреки заканите

Фондация "Отворено общество" на американския милиардер от унгарски произход Джордж Сорос ще продължи да работи с неправителствени организации (НПО) в Унгария. Това съобщи представител на фондацията, цитиран от Ройтерс. Изявлението следва заканите на правителството в Будапеща, че "ще измете" всякакви групировки на гражданското общество, финансирани от чужбина и работещи против интересите на страната.

Президентът на местния филиал на Соросовата фондация Кристофър Стоун заяви, че тя ще продължи на работи за своята мисия "за по-справедливо и прозрачно общество". "В Унгария и другаде по света ние сме по-насочени от всякога към работа с местни групи за укрепване на демократичните практики и защита на правата и справедливостта", подчерта той.

Ройтерс припомня, че фондацията на Сорос действа в Унгария от три десетилетия. Тя финансира стипендии в чужбина на няколко политици от управляващата партия ФИДЕС, включително и самия Орбан след рухването на комунизма в Унгария. През декември м. г. премиерът Виктор Орбан каза, че Сорос ще бъде "изтръгнат" от всяка европейска страна и НПО ще бъдат внимателно проверени, за да се разбере какви интереси представляват. Според него те получават пари от чужбина, за да "организират бежански потоци и да подпомагат миграцията".

Сподели:

Коментари (0)

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.