30 Август, 2026

"Форбс" обяви Ислямска държава за най-богатата терористична организация

"Форбс" обяви Ислямска държава за най-богатата терористична организация

Действащата в Ирак и Сирия групировка "Ислямска държава" оглавява класацията на най-богатите терористични организации. 

Според сп. "Форбс" тя има годишен доход от около 2 милиарда долара, което я поставя далеч пред нейните "конкуренти". 

Основните приходи на групировката идват от продажба на петролни продукти на черния пазар от контролирани от нея находища в Ирак и Сирия, а ежедневната печалба от незаконната продажба на петрол възлиза на 2 милиона долара. 

Цената на предлагания от "Ислямска държава" петрол се движи между 25 и 50 долара за барел, а на ден екстремистите добиват почти 30 000 барела. 

Освен това ислямистите заграбват в Ирак и Сирия културно-исторически ценности, които продават чрез посредници на тайни търгове в западни страни. 

На второ място е палестинското движение "Хамас" с годишен доход от 1 милиард долара, който идва главно от финансиране от държави от Персийския залив, както и от благотворителни организации и фондове. 

Сред десетте най-богати терористични организации са също така ливанската групировка "Хизбула", афганистанските талибани, международната мрежа "Ал Каида", сомалийската групировка "Аш Шабаб" и нигерийската "Боко харам".

Сподели:
 NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски

Коментари (0)