18 Май, 2026

Франция клекна – призна гей браковете

Франция клекна – призна гей браковете

 

В петък, Конституционният съвет отхвърли жалбата от дясната опозиция, разчиствайки пътя на Оланд за подписване на законопроекта.

"Аз взех решението, а сега е време да се спазват законите на републиката", подчерта Оланд.

Първата гей сватба може да се проведе най-малко 10 дни след подписването на законопроекта.

Легализирането на еднополовите бракове е едно от предизборните обещания на социалистите. Миналия месец законопроектът, предложен от Оланд и управляваща Социалистическа партия, бе приет от Сената на Франция и Народното събрание.

Против закона обаче се обявиха представители на дясната опозиция и най-вече от партията на Саркози  “Съюз на народното движение, както и католическата църква, които оспориха неговото конституционно основание.

Но Конституционния съвет постанови в петък, че еднополовите бракове "не са в противоречие с конституционните принципи", както и че не нарушават "основните права и свободи или националния суверенитет".

Според Съвета интересите на детето ще бъдат от първостепенно значение при случаите на осиновяване, предупреждавайки, че легализирането на еднополовите бракове няма автоматично да означава "право на дете".

Сподели:

Коментари (0)

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Агенция Фарс съобщава, че Вашингтон е представил списък от пет точки, включващ искане Иран да запази в действие само един ядрен обект и да прехвърли запасите си от силно обогатен уран на САЩ

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Всеки тръбопровод във фронтовата зона предизвиква нездравословен интерес сред руснаците, съобщава 65-та отделна украинска механизирана бригада