Корупцията и липсата на свободни медии са най-големите проблеми пред българската демокрация. Това се констатира не за първи път, когато става дума за прехода и демокрацията в България.
В последният световен доклад на американската организация Freedom House за развитието на нациите в преход се посочва, че демократичното управление и независимата съдебната система са сред другите проблеми на България. Страната ни е определена за полуконсолидирана демокрация.
В доклада организацията определя рейтинга за демокрацията в България за 2014 година на ниво 3,25. Той е претърпял понижение спрямо 2013 година, когато оценката за състоянието на българската демокрация е била 3,18.
Организация Freedom House изчислява демократичния индекс за всяка от изследваните 29 държави по скалата от 1 до 7, където 1 означава най-високо ниво на демокрация, а 7 - най-ниско.
От падането на комунизма насам, България укрепи система от демократични институции, като през 2004 година се присъедини към НАТО, а през 2007 година - към ЕС. Редица парламентарни, президентски и местни избори бяха проведени свободно, честно и без нарушения. Преди 2013 година в продължение на едно десетилетие страната се радваше на стабилни и пълномандатни правителства”, се коментира в докладът.
„Въпреки тези успехи демократичните институции в България проявиха редица проблематични слабости. Неефективността и подкупността в политическата система като цяло, а в частност в съдебната система, все още са смятани за основните пречки пред борбата на страната срещу корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност. Общественото доверие в демократичните институции е ниско, а етническите малцинства се изправят пред дискриминация.
Събитията през 2013 година, включително назначението на заможен медиен магнат като директор на службата за национална сигурност, което породи мащабни протести, илюстрираха тези проблеми и показаха близките връзки между политическите водачи и различни икономически интереси”, се казва в текста.
Според доклада през 2013 година корупцията в Централна и Източна Европа се е увеличила, като в половината от 10-те оценявани страни от ЕС е отбелязано влошаване. Повишение на корупцията е регистрирано в България, Чехия, Унгария, Полша и Словения.
Рейтингът на Унгария се е понижил за шеста поредна година, а страната се е приближила към нивото, при което може да изпадне от категорията на консолидираните демокрации.
Единствената страна от ЕС, която е регистрирала подобрение, е Румъния, където атмосферата се е успокоила след опита за импийчмънт на президента и политическото напрежение през 2012 година.
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков