7 Декември, 2025

Френски адвокат атакува Брекзит, ще съди Европейската комисия

Френски адвокат атакува Брекзит, ще съди Европейската комисия

Специалистът по европейско право от Бордо смята да постави под въпрос валидността на преговорите

Френският адвокат Жулиен Фуше твърди, че преговорите, които Европейския съюз ще води за Брекзит и самият Брекзит, са незаконни. Според специалиста по европейско право от Бордо разговорите трябва да бъдат прекратени. Аргументите им са свързани с обстоятелството, че хиляди британски граждани, живеещи на континента, са били лишени от право на глас в референдума миналата година, на който беше решено Великобритания да излезе от Общността.

Жулиен Фуше твърди, че е получил стотици свидетелски показания от британци, живеещи в ЕС, на които им е отказано правото на глас, защото живеят извън Великобритания повече от 15 години. Той е контактувал и с много граждани в британски задморски територии, като Бермудските и Фолклендските острови.

Специалистът по европейско право от Бордо смята да постави под въпрос валидността на преговорите с основанието, че процедурата е нарушена с тяхното изключване от гласуването. Фуше заявява, че решението да се изключат някои британски граждани от вота всъщност е нарушение на човешките права и това поставя случая в друга плоскост.

„Гласуването е същността на демокрацията и всички европейски граждани трябва да имат същите права, когато става дума за изразяване на тяхната воля. Трябва да се борим за британците, това е въпрос на европейска солидарност и човешки права", каза Фуше пред „Индипендънт".

Той ще заведе дело срещу Европейската комисия и приема, че изходът от делото е несигурен, но смята, че аргументите са напълно сериозни и основателни. В случай на успех адвокатът ще поиска втори референдум, на който всички британски граждани да кажат дали преговорите за Брекзит да продължат.
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.