18 Януари, 2026

Фронтекс: Споразумението с Турция за бежанците e под заплаха

Фронтекс: Споразумението с Турция за бежанците e под заплаха

Агенцията на Европейския съюз за контрол на границите Фронтекс смята, че вътрешнополитическите събития в Турция могат да застрашат реализацията на споразумението за бежанците. Това се казва в доклад на организацията, получен от германския вестник "Велт ам зонтаг".

Експерти от Фронтекс посочват, че след опита за преврат през 2016 г. турските сили за сигурност и службата за бреговата охрана са били подложени на проверки и са били значително отслабени.

Дезорганизацията, която е следствие от това, може да повлияе на спазването на условията на споразумението. Това предизвиква въпроси относно бъдещето на сделката, се казва в документа.

Фронтекс отбелязва, че на външните граници на ЕС, както и преди, възникват съществени проблеми с установяването на личността на мигрантите. 

В повечето от случаите пристигналите се регистрират в центровете за прием на бежанци в Гърция и Италия. Установяването на самоличността на голям брой мигранти, които нямат в себе си документи, продължава да бъде основно предизвикателство, се казва в документа. 

В тази връзка в организацията отбелязват, че има голяма вероятност в Европа да могат да проникнат терористи под вида на бежанци. При това военните поражения на терористичната групировка "Ислямска държава" водят до връщането на бойци от европейските страни в родината им. Ролята на граничните органи стана още по-важна, констатират във Фронтекс.

Сподели:

Коментари (0)

ЕС след заплахата на Тръмп за мита заради Гренландия: Опасен ход, твърдо ще отстояваме суверенитета си

ЕС след заплахата на Тръмп за мита заради Гренландия: Опасен ход, твърдо ще отстояваме суверенитета си

"Митата биха подкопали трансатлантическите отношения и биха довели до опасна низходяща спирала."

Макрон за заплахите на Тръмп за налагане на мита: Няма да ни повлияят, нито за Украйна, нито за Гренландия

Макрон за заплахите на Тръмп за налагане на мита: Няма да ни повлияят, нито за Украйна, нито за Гренландия

Европейците ще отговорят по единен и координиран начин, ако намеренията бъдат потвърдени.

Съветници разубедили Тръмп за планираната атака срещу Иран

Съветници разубедили Тръмп за планираната атака срещу Иран

Според арабски служители, Иран е предупредил за ответни удари срещу американски бази в Катар, ОАЕ и Саудитска Арабия в случай на атака. САЩ нямат достатъчно военни ресурси в региона, за да започнат мащабна офанзива срещу режима и едновременно с това да защитят американските войски и съюзническите сили.