Руските служби рязко са активизирали практиката на тероризиране на западните дипломати и семействата им. Преди тази специална тактика на психологически натиск върху западни дипломати и журналисти е използвана от КГБ.
Американски дипломати се оплакват, че специалните служби целенасочено преследват и сплашват служители на посолството на САЩ и техните семейства, пише "Вашингтон пост".
На среща във Вашингтон на посланиците на САЩ са съобщили, че руските специални служби постоянно притесняват дипломатическия персонал.
Те са съобщили, че често руските спецслужби влизат в домовете им, разместват мебелите, пускат осветлението и телевизорите, след което си тръгвали.
Един от дипломатите е съобщил, че руски офицер от ФСС е оставил на килима в хола изпражнения. Други такива случаи са срязани гуми и редовен тормоз от страна на пътната полиция.
В статията пише, че агенти на ФСС са проникнали в дома на военното аташе и убили кучето му.
Бившият посланик на САЩ в Москва Майкъл Макфол също е Бил подложен на тормоз от служители на ФСС, които били под прикритието на "недоволни граждани".
Методите на психологически тормоз, който използва ФСС против американските дипломати, е била разработена и прилагана най-напред от ЩАЗИ с кодовото название Zersetzung (деморализация).
Още от Свят
САЩ наложиха санкции на Куба: Засягат министъра на въоръжените сили и мрежа за военни доставки
Според Вашингтон санкционираните държавни структури подпомагат Куба в доставките на оръжие от държави, които САЩ определят като свои противниц
Германското вътрешно министерство опроверга твърдението, че украинският самолет на летището в Лайпциг е превозвал боеприпаси
Информацията е предоставена на вътрешен брифинг за парламентарни координатори в Бундестага и членове на комисиите по вътрешни работи и по отбрана
Германия: Дронът с експлозив на летището в Лайпциг е хибридна заплаха
Откриването на безпилотен апарат с експлозиви на територията на летище представлява качествено нов риск