Ципрас няма накъде да отстъпва, притиснат е от две страни – кредиторите искат пенсионната реформа да се осъществи, за да пуснат спасителната програма, а от друга страна натискът на стачкуващите е голям, тъй като са засегнати интересите на голяма част от обществото. Това заяви пред БНР журналистът Иван Гарелов по повод стачките в Гърция.
Той изтъкна, че безработицата в страната вече е 25%, а реформите вещаят по-високи вноски за пенсиониране и по-малки пенсии на бъдещите пенсионери. При 52% от всички гръцки домакинства основният източник за издръжка е от пенсии. Заради това не се вижда как ще отстъпят. Това може да доведе до падане на правителството, тъй като в момента кабинетът на Ципрас разполага с 3 гласа повече в парламента. Но и това не е много сигурно, тъй като гърците минаха през няколко изпитания – два пъти имаше предсрочни избори, един път имаше референдум – и, дори когато Ципрас се проваляше, те продължаваха да избират него, каза журналистът.
Според Гарелов стачките са опит на протестиращите, чрез правителството, да окажат натиск върху самите кредитори. Журналистът е на мнение, че и двете страни – правителството и кредиторите – могат и трябва да направят компромис. "Ако на Ципрас не се окаже някакво съдействие, ако никой не му помогне в тази трудна ситуация, може да се стигне до фаталното положение от началото на миналото лято – опасност от дефолт, от изгонване на Гърция от еврозоната, а като прибавим и проблемите с бежанците, които изпитва Гърция, наистина положението е много тежко", изтъкна той.
Още от Свят
Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България, изясняваме инцидента край Кардам
Тихи подчерта, че причината за инцидентите от този характер е войната на Русия срещу Украйна, която по думите му продължава вече пета година и е умишлено удължавана от Москва
Зеленски: Договорихме се със САЩ за месечни доставки на ракети за „Пейтриът“
Зеленски: Договорихме се със САЩ за месечни доставки на ракети за „Пейтриът“
Заради зачестилите атаки в Черно море Турция ограничава движението на търговските кораби към Русия и Украйна
Генералната дирекция за крайбрежна сигурност не е издала разрешения за транзитно преминаване или е поискала повече време за разглеждане на документите на редица кораби