14 Февруари, 2026

Гърция не представи ново предложение в Брюксел

Гърция не представи ново предложение в Брюксел

Гърция не представи днес ново предложение към европейските си кредитори на срещата в Брюксел. Това по всяка вероятност ще се случи в сряда, заяви високопоставен представител на еврозоната, цитиран от Ройтерс. Страната ще отправи "неизбежно" нова молба за финансова помощ от еврозоната, обяви председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум в края на поредната среща на колегите му от страните въвели единната европейска валута.

Очакваме предложението в най-скоро време и ще има нова среща на Еврогрупата, на която то ще бъде обсъдено, допълни той. По-рано днес преди срещата на финансовите министри от еврозоната стана явно, че на нея няма да бъде обсъждано отписване на гръцки дълг, което бе едно от основните искания на гръцкото правителство по време на провалилите се преди референдума преговори.

Гръцките власти днес отново заявиха, че въпросът за "подстрижка" (отписване на част от стойността) на банковите депозити на населението не е обсъждан от правителството. Въпросът за евентуална "подстрижка" на депозитите бе споменат в някои медии, позоваващи се на опита на Кипър, който през 2013 г. по настояване на кредиторите оряза негарантираните депозити над 100 хиляди евро в най-голямата банка на острова в рамките на преструктурирането на банковия сектор. Тогава ЕС заяви, че случаят е уникален и тази мярка вече няма да се прилага никъде.

Сподели:

Коментари (0)

Мерц: С  Еманюел Макрон преговоряме за ядрен чадър над Европа

Мерц: С Еманюел Макрон преговоряме за ядрен чадър над Европа

„Проведох поверителни разговори с френския президент относно европейското ядрено възпиране“, каза германският канцлер при откриването на Мюнхенската конференция по сигурността

Тръмп: Хората, които са начело на страните от НАТО са мои приятели

Тръмп: Хората, които са начело на страните от НАТО са мои приятели

"САЩ са дълбоко обвързани с Европа и нашето бъдеще винаги е било свързано и ще продължи да бъде“, заяви по-рано държавният секретар Марко Рубио

 Марко Рубио и Фридрих Мерц обсъдиха усилията за слагане на край на войната в Украйна

Марко Рубио и Фридрих Мерц обсъдиха усилията за слагане на край на войната в Украйна

Според информацията от американския Държавен департамент Рубио е приветствал и стъпките, предприети от Берлин за укрепване на трансатлантическия алиан