26 Юни, 2026

Гърция няма да плати вноската си към МВФ

Гърция няма да плати вноската си към МВФ

Гърция няма да плати вноската по дълга си в размер на 1,6 млрд. евро към Международния валутен фонд във вторник, когато изтича срокът, съобщи служител на гръцкото правителство, цитиран от агенция Ройтерс.

Припомняме, че по-рано този месец изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард предупреди, че страната ще изпадне в неплатежоспособност от 1 юли, ако не успее да върне сумата.

Пропускането на срока за плащане на дълга ще приближи Атина още повече към излизането й от еврозоната, допълва агенцията.

Въпреки това обаче съдбата на страната по всяка вероятност ще остане непроменена докато в неделя не се проведе референдумът, насрочен от властите, на който трябва да бъде решено дали страната да приеме условията на кредиторите си за отпускане на нови средства.

Международните рейтингови агенции обаче обясниха по-рано, че няма да разглеждат неизпълнението на плащането към МВФ като дефолт, тъй като следят обслужването на задълженията към частните кредитори.

Сподели:
ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

"ЕС ще реагира бързо и решително, за да защити правата си и регулаторната си автономия“

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

„Най-важното е, преди всичко, Израел да остане в зоната за сигурност в Южен Ливан"

Латвийски съд изпрати в затвора двама души, обвинени в шпионаж в полза на Русия

Латвийски съд изпрати в затвора двама души, обвинени в шпионаж в полза на Русия

Единият обвиняем е бил осъждан и по друго дело

Коментари (0)