18 Август, 2026

Гърция официално поиска нов спасителен заем

Гърция официално поиска нов спасителен заем

Гърция е отправила официално искане за нов спасителен заем от фонда за помощ от Европейски механизъм за стабилност (European Stability Mechanism – ESM). Това стана ясно от направеното изявление на говорителя на фонда - "ESM получи гръцката молба", цитиран от Ройтерс.

Еврогрупата на финансовите министри от Eврозоната трябва да обсъди искането, което формално е адресирано до председателя й Йерун Дейселблум.

Междувременно руският зам.-финансов министър заяви, че Гърция може лесно да получи финансиране от Новата банка за развитие на БРИКС. Според Сергей Сторчак е достатъчно Гърция да закупи акции на банката, които могат да бъдат финансирани.

"Ако Гърция закупи няколко акции и стане член на банката, те ще могат да разчитат на ресурси. Ние не поставяме взаимовръзка между приноса и размера на сумата за финансиране. Съществува общо съгласие, според което системата от активи на двете страни ще бъдат балансирани”, уточни Сторчак, цитиран от ТАСС.

Заместник-министърът на финансите каза също, че допускането на нов член в сегашната система винаги е политическо решение.

Междъвременно гръцките медии съобщават, че постигането на споразумение между Гърция и кредиторите й е на път да се случи. Евентуално излизане на Гърция от еврозоната е нежелано от геополитически съображения, твърдят гръцки правителстени представители, цитирани от местните медии.

На срещата на върха на ЕС в неделя се решава европейското бъдеще на Гърция.

Сподели:
FT: Тръмп изпратил спец по изящни изкуства на тайни преговори с Кремъл

FT: Тръмп изпратил спец по изящни изкуства на тайни преговори с Кремъл

Мимс Кук е станал първият американски официален представител, посетил Международния икономически форум в Санкт Петербург от 2018 г. насам. САЩ бойкотираха събитието като знак на протест срещу ареста на известен американски бизнесмен, а след началото на руската инвазия в Украйна се въздържаха от участие

Сергей Лавров: Познавам добре Румен Радев

Сергей Лавров: Познавам добре Румен Радев

По думите му, Радев се явил се на изборите с лозунга за защита на "националните интереси", а не за подчинение пред "бюрокрацията на ЕС"

Украйна нареди евакуиране на жители на Днепропетровска област заради руската заплаха

Украйна нареди евакуиране на жители на Днепропетровска област заради руската заплаха

В източната част на областта продължават боевете, но украинската армия е постигнала неголеми успехи в района през миналия месец, се казва в анализ на Франс прес и в информация от Института за изследване на войната (ISW)

Коментари (0)