19 Февруари, 2026

Гърция отново не избра президент

Гърция отново не избра президент

Гръцките депутати за втори път не успяха да изберат президент на страната, предадоха световните агенции.

32 гласа от необходимите 200 не достигнаха кандидатът на правителството еврокомисаря по околната среда Ставрос Димас да бъде избран. Така на 29 декември ще се проведе трети последен тур на президентските избори.

"Необходимото мнозинство не беше събрано, следователно гласуването ще бъде проведено за трети път", каза председателят на парламента Евангелос Меймаракис.

Ако и на третия тур не бъде избран президент, в Гърция трябва да се проведат предсрочни парламентарни избори.

Премиерът Андонис Самарас предложи в края на миналата седмица да бъдат проведени предсрочни парламентарни избори в края на 2015 г., ако бъде избран президент, а трудните преговори с ЕС и МВФ бъдат завършени.

ЕС и МВФ се притесняват, че на предсрочните избори, които могат да бъдат проведени още на 25 януари, ще спечели радикалната лява партия СИРИЗА, която ще спре болезнените реформи, наложени от международните кредитори.


Сподели:

Коментари (0)

Тръмп удължи санкциите срещу Русия заради нахлуването в Украйна

Тръмп удължи санкциите срещу Русия заради нахлуването в Украйна

Важно е, че първият указ за санкции срещу Русия е издаден през 2014 година. Тогава указът на президента на САЩ Барак Обама № 13660, публикуван на 6 март 2014 година

От свитата на Путин:  За САЩ е изгодно да отменят санкциите срещу Русия

От свитата на Путин: За САЩ е изгодно да отменят санкциите срещу Русия

Кирил Дмитриев нарече „фалшива“ новината, че Москва уж предлага на Вашингтон някаква „сделка“ за 12 трилиона долара в замяна на вдигане на санкциите.

На колене пред паметника на Апостола - България почете 153-ата годишнина от неговото безсмъртие

На колене пред паметника на Апостола - България почете 153-ата годишнина от неговото безсмъртие

Имаше литийно шествие от храма „Света София-Премъдрост Божия” до паметника на Васил Левски