12 Май, 2026

Гърция пак иска репарации от Германия-сега пък за Първата световна

Гърция пак иска репарации от Германия-сега пък за Първата световна

Гърция поиска 9 милиарда евро от Германия за щетите, нанесени през Първата световна война. 

Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че настояването за военни репарации за щетите, нанесени от Втората световна война, е морален дълг пред историята, гръцкия и европейските народи, които са пролели кръв в борбата с нацизма. Говорителят на германското правителство Щефан Зайберт обаче заяви, че въпросът с репарациите е приключен. 

Междувременно преговорите между финансовите министри от еврозоната приключиха без договаряне за споразумение по дълга на Гърция. Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че срещата на финансовите министри от еврозоната в събота ще бъде "решаваща". 

По-рано Гърция отхвърли предложенията на международните кредитори за реформи, съобщи официален източник на ЕС. Кредиторите на Атина настояват за повече мерки за икономии. Те най-вече са свързани с прекратяване на ранното пенсиониране на гърците. Пенсионната реформа обаче не се приема от гръцкото правителство. Гръцки правителствени представители обясняват, че вече са направили отстъпки с предложението да вдигнат данъците и някои вноски на пенсионери.

Сподели:

Коментари (0)

Би Би Си: САЩ преговарят с Дания по въпроса за Гренландия

Би Би Си: САЩ преговарят с Дания по въпроса за Гренландия

Вашингтон иска да строи три нови военни бази, които да бъдат официално определени като суверенна територия на САЩ

Кремъл пак манипулира: Войната може да спре във всеки един момент, ако...

Кремъл пак манипулира: Войната може да спре във всеки един момент, ако...

Военният експерт Павел Нарожни заяви, че РФ ще може да завземе Донецка област само в един случай – ако успее да пробие украинската отбрана в едно от направленията

NYP: Войната на Путин се обърна срещу него и сега Украйна диктува своите условия

NYP: Войната на Путин се обърна срещу него и сега Украйна диктува своите условия

Отбелязва се, че по-рано президентът на Франция Еманюел Макрон е съобщил, че сега две трети от разузнавателната информация, която получава Украйна, идва от Париж