Гърция е обвинявана в слаб контрол над морската си граница, особено в районите на островите Хиос и Самос.
Комисията, посетила пунктовете за пропуск на островите, е отчела недостатъчно количество патрулни кораби и отсъствие на пряка връзка с турската брегова охрана. Това е давало свобода на действие за местните контрабандисти.
При регистрирането на бежанци гърците са „забравяли“ да изпълняват задължителната процедура по взимане на пръстови отпечатъци, а част от скенерите изобщо не са работели.
Имало е нарушения при проверките на паспортите, чиито номера не са били сверявани с базите данни на Интерпол. По този начин в ЕС е можело да бъдат пропуснати стотици потенциални терористи.
След проверката си комисията е стигнала до извода, че Гърция сериозно е нарушавала задълженията си по защитата на външните граници на ЕС, в следствие на което възниква въпросът за възможността ѝ да участва в Шенгенското пространство.
След три месеца инспекторите от ЕС отново ще посетят Гърция на инспекция. Ако ситуацията и тогава не се промени, Гърция може да бъде изключена от Шенген.
Още от Свят
Иран обвърза пълното отваряне на Ормуз със спирането на военните действия в региона
Техеран заяви пред ливанската телевизия „Ал Манар“, че всяко споразумение със САЩ за протока трябва да включва прекратяване на военните действия в Ливан, Газа и Сирия
Експерти вещаят ескалация в Черно море, Русия тества границите на Европа
Според материала на "Политико" някои разузнавателни служби смятат, че поредицата от подобни случаи може да е част от процес, който да доведе до пряка атака на Русия срещу държава членка на НАТО
WSJ: Европа отстъпи крачка назад от крайните зелени цел, сблъсквайки се с новия политико-икономически ред
Континентът напредваше в областта на възобновяемите енергийни източници: вятърната и слънчевата енергия сега представляват 34% от производството на електроенергия, в сравнение с 20% през 2021 г. ЕС все още твърди, че може да достигне нулеви нетни емисии до 2050 г., пише The Wall Street Journal.