11 Юли, 2026

Гърция върна турския хеликоптер, но без екипажа

Гърция върна турския хеликоптер, но без екипажа

Атина засега удържа на натиска на Анкара да предаде превратаджиите, които потърсиха убежище в Гърция. Докога ли?  Днес Гърция върна на Турция хеликоптера, с който в събота сутринта, след неуспешния опит за преврат, в Александруполис избягаха осем военни, съобщи гръцката телевизия ERT. По обратния път до военната база „Галиполи“ машината беше управлявана от резервен екипаж, пристигнал в Гърция вчера вечерта.

Осемте военни, които поискаха политическо убежище, днес бяха изправени пред прокурор в град Александруполис. Повдигнати са им обвинения за незаконно пресичане на държавната граница и „опит да бъдат застрашени приятелските връзки между двете страни“, твърди турската телевизия „Хабертюрк“, съобщи bTV.

По-рано днес Анадолската агенция съобщи, че в телефонен разговор гръцкият премиер Алексис Ципрас е обещал на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, че ще направи всичко необходимо за екстрадирането на военните.

Позовавайки се на гръцки официален представител, Ройтес съобщава, че Ципрас е казал, че исканията за политическо убежище на турските войници ще бъдат разгледани „бързо“, като процедурата ще бъде извършена при „абсолютно спазване“ на разпоредбите на международното законодателство и споразуменията за правата на човека

Сподели:
Украйна порази 18 руски кораба, поредна голяма рафинерия и още обекти от петролната инфраструктура

Украйна порази 18 руски кораба, поредна голяма рафинерия и още обекти от петролната инфраструктура

Военната логистика на руските окупатори претърпя тежки поражения

Техеран: Войната със САЩ няма да приключи с капитулация на Иран

Техеран: Войната със САЩ няма да приключи с капитулация на Иран

„Според мен само тези, които са готови за война, могат да преговарят с Америка“

Властите в Сибир към руснаците: Не карайте коли, работете от вкъщи, пестете енергия

Властите в Сибир към руснаците: Не карайте коли, работете от вкъщи, пестете енергия

Кризата с горивата обхвана почти всеки ъгъл на Русия - към момента само един от 89-те региона на страната не е въвел енергийни ограничения

Коментари (0)