6 Декември, 2025

Генералният секретар на Интерпол: Очаква ни „Ислямска държава 2.0“

Генералният секретар на Интерпол: Очаква ни „Ислямска държава 2.0“

Юрген Щок

Поколението на бившите привърженици на тероризма след няколко години ще излезе от затворите, заяви Юрген Щок

Много страни по света са заплашени от втора вълна на ислямския тероризъм. Това обяви генералният секретар на Интерпол Юрген Щок. Тази ситуация може да се определи като „Ислямска държава 2.0“, добави той, предават "Дойче веле" и БГНЕС. 

Помагачите на терористите излежават кратки присъди, защото техните обвинения не са обвързани с конкретни нападения, отбеляза Юрген Щок. По думите му поколението на бившите привърженици на тероризма „след няколко години ще излезе на свобода“. 

Въпреки че джихадистката групировка беше победена в географски план, нейните привърженици се опитаха да се прехвърлят в други региони по света, например, в Югоизточна Азия или Африка, предупреждава генералният секретар на Интерпол. 

Затворите продължават да играят важна роля за формирането на радикалната идеология, подчертава експертът. Той даде за пример декемврийското въоръжено нападение срещу коледния базар в Страсбург, в резултат на което загинаха петима души. 

Извършителят, 29-годишният френски гражданин от арабски произход, Шериф Шекат беше убит на 13 декември, два дни след кървавото си злодеяние. По-рано той е бил заподозрян и 27 пъти е привличан под отговорност за различни престъпления във Франция, Германия и Швейцария. 

През 2017 г. е депортиран от Германия във Франция. По време на престоя си в затвора Шекат е отделял голямо внимание на религията, той е бил заподозрян, че е привърженик на радикални ислямистки идеи.
 
Сподели:

Коментари (0)

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

В разпореждането съдия Смит отбелязва, че „по-късно приетият и специфичен език на закона има предимство пред забраната за разкриване“

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.