Германският Бундестаг одобри вчера създаване на съвместна парламентарна асамблея с Франция, която да заседава поне два пъти годишно, предаде ДПА.
Френското Национално събрание вече даде съгласието си за проекта, припомня агенцията.
Асамблеята ще бъде съставена от по 50 депутати съответно от Германия и Франция. Тя ще осъществява мониторинг на срещите между министри от двете страни и ще може да представя съвместни резолюции пред Националното събрание и Бундестага.
Споразумението получи подкрепата на умерените германски партии, като социалдемократът Нилс Шмид го определи за единствено по рода си. Крайнолявата партия "Левите" и крайнодесните популисти от "Алтернатива за Германия" гласуваха против предложението за съвместна асамблея с Франция.
По-рано то бе одобрено и от френския парламент. "Създаването на съвместна парламентарна институция е знак за интензивността на нашите отношения", отбеляза председателят на френското Национално събрание Ришар Феран.
Еманюел Макрон и Ангела Меркел
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар