16 Юли, 2026

Германия: Няма да има обща европейска армия

Германия: Няма да има обща европейска армия

По-рано председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер и върховният представител на ЕС за външна политика Федерика Могерини подчертаха, че ЕС и НАТО няма да се съревновават, а ще работят заедно за общата отбрана на Европа.

"Обща европейска армия няма да има", заяви германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен.

Националните парламенти сами ще решават в какви операции да участват техните войници, а приоритет ще бъдат инвестициите в проучвания и развитие.

"Инвестиции в стабилността, развитието и военните проучвания , а не обща европейска армия. Това е приоритетът пред ЕС", каза германския министър на отбраната Урсула фон дер Лайен в интервю за медийната група "Функе". 

Според нея ще останат въоръжените сили на европейските държави и националните парламенти сами ще решават в какви операции да участват техните войници. 

Фон дер Лайен подчерта, че ЕС не се конкурира с НАТО, който е изцяло военен Алианс.

Министърът отбеляза, че Европейският съюз обединява военни средства, които трябва да бъдат по-добре координирани, с граждански средства, което изменя фокуса от идеята за единна армия.

Според Урсула фон дер Лайен създаването на европейския команден център в Брюксел е първата сериозна стъпка. 

По-рано в петък по време на пресконференция по сигурността и отбраната в Прага, председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер потвърди нуждата от сътрудничество между ЕС и НАТО. Той подчерта, че идеята на Брюксел да засили отбраната си, не означава отслабване на ролята на Алианса. 

Сподели:
Андрий Сибига намеква за преговори между Зеленски и Путин

Андрий Сибига намеква за преговори между Зеленски и Путин

По думите на украинският външен министър е възможно срещата да се проведе в Турция

Украинските сили удариха 6 руски танкера, 2 влекача в Черно и Азовско море, и нефтобаза

Украинските сили удариха 6 руски танкера, 2 влекача в Черно и Азовско море, и нефтобаза

"Танкерите се използват за транспортиране на руски петрол и петролни продукти в нарушение на международните санкции, както и за доставка на гориво за нуждите на руските въоръжени сили“, заяви Генералният щаб

Успешният ръководител на "Нафтогаз" Сергий Корецки стана премиер на Украина

Успешният ръководител на "Нафтогаз" Сергий Корецки стана премиер на Украина

"Винаги съм вярвал, че ефективността зависи от хората – от отговорността, професионализма и честните правила. Именно тези принципи искам да пренеса в работата на целия кабинет на министрите“, каза новият украински министър-председател

Коментари (0)