2 Август, 2026

Германия отзова за консултации посланика си в Турция след арестите на опозиционери

Германия отзова за консултации посланика си в Турция след арестите на опозиционери

Германия отзова за консултации своя посланик в Турция, след като властите в Анкара задържаха десетина депутати от основната прокюрдска партия. Това съобщи германската редакция на The Local, цитирана от Фокус. 

Борбата с тероризма не трябва да се използва като извинение, за да се затвори устата на опозицията, е позицията на Германия.

Външният министър Франк-Валтер Щайнмайер отзова посланика на страната в Анкара за консултации относно „последните развития в Турция“, обяснява източникът пред изданието.

Докато Анкара „има правото да се бори срещу заплахата на тероризма и да се справя с кървавия опит за преврат чрез закона, това не трябва да служи като оправдание да запушат устата на опозицията и да я поставят зад решетките“, добавя източникът.

Двама лидери на прокюрдската „Демократична партия на народите“ (HDP), както и девет нейни депутати, бяха задържани в драматична ескалация на репресиите на Анкара, предизвикани след неуспешния опит за военен преврат от юли, срещу водещи прокюрдски политици, припомня изданието. 

Сподели:
Украйна отправи призив към партньорите си след  нов масиран ракетен удар по Киев

Украйна отправи призив към партньорите си след нов масиран ракетен удар по Киев

Това е второто мащабно нападение срещу столицата през тази седмица, след като в четвъртък загинаха девет души. Убити бяха и шестима членове на едно семейство от село край Кривой Рог

Иранският външен министър: Ще атакуваме енергийни обекти на други държави, ако...

Иранският външен министър: Ще атакуваме енергийни обекти на други държави, ако...

 В разговор с началника на пакистанската армия фелдмаршал Асим Мунир и с турския външен министър Хакан Фидан, Арагчи заяви, че Иран ще отговори решително на всяка „агресия“

ISW: Руското настъпление се провали

ISW: Руското настъпление се провали

Според Института продължаващите украински контраатаки, кампанията с удари на средна дистанция и доминирането на украинските безпилотни системи продължават да ограничават темповете на руското настъпление

Коментари (0)