Ако Съединените щати се оттеглят от ядрената сделка с Иран или отново му наложат санкции, Техеран може да разработи ядрени оръжия и това ще приближи опасността от война към Европа, заяви германският външен министър Зигмар Габриел, цитиран от Ройтерс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказа вчера да потвърди официално, че Техеран изпълнява споразумението от 2015 г., въпреки че международните инспектори го потвърждават. Тръмп предупреди, че е възможно САЩ да се оттеглят от споразумението.
Габриел каза пред радио Дойчландфунк, че Тръмп е изпратил опасен и тежък сигнал в момент, когато неговото правителство трябва да се справи и с ядрената криза със Северна Корея, предава БТА.
"Голямата ми тревога е, че онова, което се случва във или със Иран с оглед на позицията на САЩ, няма да остане ирански проблем и мнозина други в света ще решат, че и те трябва да се сдобият с ядрено оръжие, след като подобни споразумения биват унищожавани. И тогава нашите деца и внуци ще растат в много опасен свят", каза германският външен министър. Ако САЩ се оттеглят от споразумението и наложат отново санкции на Техеран, иранските хардлайнери, които са против преговори със Запада, ще получат надмощие, продължи той. "Тогава те ще се заемат да разработят ядрено оръжие", Израел няма да търпи такова нещо и ще се върнем 10-12 години назад. Опасността от война ще се окаже относително близо до Европа, каза Зигмар Габриел, цитиран от Ройтерс.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.