9 Април, 2026

Германия търси собствениците на хиляди произведения на изкуството, отнети от евреи

Германия търси собствениците на хиляди произведения на изкуството, отнети от евреи

Германското правителство пое ангажимент да върне всички откраднати картини

Германия продължава да издирва истинските собственици на 2500 произведения на изкуството, отнети от евреи по време на нацисткия режим, предаде ДПА, цитирана от БТА.

По-голямата част от произведенията се съхраняват в склад в берлинския район Вайсензее. Други са отдадени под наем на музеи или са част от изложби във федерални ведомства на Германия. Работата по търсенето на техните законни собственици продължава.

Германското правителство пое ангажимент да върне всички откраднати картини – в съответствие с принципите от Вашингтонската конференция от 1998 г. за реституиране на произведения, конфискувани от нацистите.

Въпреки че базата данни от загубени картини съдържа 2100 файла, само 54 от тях са върнати. Водят се преговори за възстановяването на още 12 произведения на истинските им собственици.

Според изчисления на експертите, нацистите са конфискували или са закупили при упражняване на натиск около 600 000 артефакта от еврейски колекционери по време на нацисткия режим от 1933 г. до 1945 г.
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.