15 Януари, 2026

Германия в очакване - ще има ли развръзка от преговорите за коалиционен кабинет

Германия в очакване - ще има ли развръзка от преговорите за коалиционен кабинет

до къде стигнаха преговорите между Меркел и Шулц?

Германия и Европа очакваха, че днес в Берлин най-после ще бъде подписано коалиционното споразумение.

Политическият трилър около сглобяването на нова широка коалиция в Берлин върви към развръзка. Лично аз очаквам, че коалиционното споразумение от 160 страници ще бъде подписано всеки момент, но най-късно до утре сутринта. Социалдемократите настояват за отстъпки по двете теми, които са обявили са особено важни. Първото им изискване е да се реформира сегашната система на здравните каси, която осигурява на по-заможните пациенти по-добро лечение. Техният експерт по здравеопазването Карл Лаутербах каза днес:

Карл Лаутербах, ГСДП, експерт по здравеопазването: Ние от много време се борим за това и искаме да постигнем нещо. Такова е и поръчението на нашия партиен конгрес.
Другият спорен въпрос е свързан със срочните трудови договори. Социалдемократите искат да ограничат възможността на работодателите да налагат срочни договори, освен ако за това няма конкретна причина, свързана с естеството на работата. 

Иначе изглежда, че всичко се върти около това как да бъдат разпределени десетките милиарди евро, които се очакват като плюс в държавната хазна през мандата на бъдещото правителство. Голяма част от тези пари явно ще отидат в полза на германците с по-ниски доходи. Ще бъдат увеличени детските надбавки, два милиарда евро ще се изхарчат за разширяване на системата от целодневни училища, ще бъдат намалени някои данъци и отчисления, ще има повече пари за пенсионерите и за полицията.

По-бърз интернет и по-стабилна защита на наемателите - това се още две от целите на бъдещето правителство. А в областта на европейската политика заедно с Франция ще се върви към реформа в еврозоната и към преодоляване на сегашните европейски кризи. Така близо пет месеца след изборите Германия навярно скоро ще има ново правителство. А един от най-горещите въпроси в момента гласи: ще влезе ли лидерът на социалдемократите Мартин Шулц в този кабинет?
Сподели:

Коментари (0)

Мережко: Тръмп трябва да рестартира първия план - безусловното прекратяване на огъня в Украйна

Мережко: Тръмп трябва да рестартира първия план - безусловното прекратяване на огъня в Украйна

Важно е, че президентът на САЩ е започнал да губи психологическите си бариери пред оказването на натиск върху Путин, казва председателят на Комисията по външна политика на Върховната рада

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

CNN и The Wall Street Journal са документирали използването на Каспийско море като канал за превоз на боеприпаси и военни товари от Иран до Руската федерация

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Руската дипломация изрази „сериозна загриженост“. Това се случи след срещата в Белия дом между датски, гренландски и американски лидери.