В опит да преодолее кризата с бежанския наплив Германия възнамерява да върне в действие Дъблинското споразумение. Според него отритнатите бежанци от Германия ще се отпращат към първата страна на ЕС, чиято граница с пресекли. Именно там трябва да бъдат регистрирани и да им бъде разгледано заявлението за предоставяне на убежище, предава "Дойче веле".
Единствената страна от ЕС, която Берлин е склонен да освободи от споразумението е Гърция. Процедурата ще се прилага спрямо всички мигранти, пристигнали в Германия след 21 октомври, в това число и сирийските.
Германските миграционни служби вече преваряват как пресичат границите на страната мигрантите и не са ли се намирали до преди това на територията на други европейски държави.
Действието на дъблинското споразумение по отношение на бежанците от Сирия бе спряно от Германия през август 2015 г. Тогава германските власти заявиха, че мярката е временна. Въпреки това изпращането на бежанци към първата страна на ЕС, чиято граница са пресекли ще бъде сложна задача, той като само незначителна част от миграните са регистрирани преди това в друга европейска държава.
Още от Свят
Москва пак се изживява като излъгано камилче, нямало да вярва повече на Запада
Според Лавров западните държави само се преструват, че се стремят към дипломатическо уреждане, а всъщност са започнали открито да поставят ултиматуми на Москва.
Сирски: Двойно се съкратиха направленията, в които Русия провежда настъпателни операции
Украинските войски продължават отбранителната си операция, съчетавайки я със стабилизационни мерки, а в определени направления провеждат активни действия и поддържат инициативата
България е на опашката по брой бързоразвиващи се компании в ЕС
Европейският съюз вече обяви програма на стойност 5 милиарда евро в подкрепа на най-иновативните европейски технологични компании с потенциал за бърз растеж