Споразумението с Турция е незаконно и предава европейските ценности, твърди председателят на групата на либералите и демократите в Европейския парламент (АЛДЕ) Ги Верхофстад в статия във вестник "Гардиън".
Той отбелязва, че бежанската криза в Европа няма да бъде решена със сключването на пакт с режим, ставащ все по-авторитарен.
"Има редица причини, поради които този подход е не само неморален, но е и фундаментално погрешен. Принудителните масови екстрадиции са забранени от конвенцията на ООН от 1951 г. за бежанците", пише Верхофстад.
"Този договор е подписан от Европейския съюз. Член 19 от собствения устав на ЕС за основните човешките права повелява изрично, че колективното експулсиране е забранено. ООН вече даде да ясно да се разбере, че масовото връщане на хора ще е в противоречие с международното право. Знаем, че положението с човешките права в Турция е ужасно, а системата й за предоставяне на убежище не функционира. Има дори данни, че Турция принудително прогонва бежанци обратно в Сирия. Наистина ли Европа иска да стане отговорна за всичко това", пита Верхофстад.
"Грешим, ако си мислим, че Турция може да премахне проблемите ни и бежанската криза - тя не може. Само истински европейски подход, основан на солидарността и хуманността може да го направи. Подписването на това цинично споразумение с Турция ще означава разрушаване на правния ред в Европа, изграден от развалините от Втората световна война. Да пием от отровната чаша на Ердоган не е решението", допълва Верхофстад.
Още от Свят
Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи
„Отхвърлям всякакви твърдения на Вашингтон, че друга държава трябва да има каквато и да било роля или влияние върху тези решения и процеси“, заяви иранският постоянен представител към ООН в Женева Али Бахрейни
"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим
Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече са непоносими за жителите тук
Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си
По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях