Гибралтар търси начини да остане в Европейския съюз – или чрез втори референдум, или чрез промяна на статута си като британска задморска територия, пише в. "Файненшъл таймс".
Евентуалното второ допитване според премиера на Гибралтар Фабиан Пикардо трябва да бъде проведено, след като Брюксел и Лондон се споразумеят за условията за напускане.
Гласоподавателите трябва да имат шанс да решат искат ли да останат в ЕС, след като бъдат наясно какви ще бъдат последствията, посочва той и допълва:
"Някои хора, които гласуваха за оставане, може да решат, че сделката за излизане е трябвало да бъде съвсем различна."
Друга опция е и модел, обратен на този на Гренландия. При тази ситуация териториите на Обединеното кралство ще бъдат предефинирани така, че Шотландия, Гибралтар и евентуално Северна Ирландия да останат част от ЕС, а Англия и Уелс да бъдат свободни да напускат. През 1985 г. с подобно решение в обратната посока ЕС позволи на Гренландия, която е датска територия, да излезе от съюза.
Над 95% от 30 000 население на Гибралтар гласува против Брекзит и разделението разпали стремежите на Испания да присъедини малката територия. Външният министър на Мадрид Хосе–Мануел Гарсия-Маргайо призова Великобритания да приеме "споделен суверенитет" върху полуострова.
Премиерът Пикардо обаче отхвърли категорично тази възможност и призова испанските политици "да не си хабят дъха" да говорят на тази тема.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства