7 Декември, 2025

Главният прокурор на САЩ се оттегли от разследването за Русия

Главният прокурор на САЩ се оттегли от разследването за Русия

Джеф Сешънс беше обвинен, че е лъжесвидетелствал за връзките си с Москва при изслушването за утвърждаването му на министерския пост

Американският министър на правосъдието и главен прокурор Джеф Сешънс се оттегли от разследването на ФБР за евентуална намеса на Русия в изборите в САЩ и обяви, че няма да участва в каквото и да е разследване на президентската кампания на Доналд Тръмп през 2016 г.

Това става, след като той беше обвинен, че е лъжесвидетелствал при изслушването за утвърждаването му на министерския пост, когато отрече да е имал контакти с руснаци по време на кандидат-президентската кампания в САЩ.

Реших да си направя отвод от всяко текущо или бъдещо разследване, което би засегнало кампанията на президента на Съединените щати, каза Сешънс.

Той повтори, че не се е срещал с руснаци, за да обсъжда политическа кампания, за която Москва е подозирана за намеса в изборите в САЩ.

Правосъдното министерство потвърди днес, че Сешънс е имал две срещи с руския посланик през юли и септември, включително в своя кабинет в американския Сенат. Белият дом също потвърди срещите, но увери, че в тях няма нищо осъдително, защото той разговарял с посланика в официалното си качеството на член на сенатската комисия за въоръжените сили.

„Американският народ заслужава пълно разследване на това дали Сешънс е лъжесвидетелствал и дали наистина е годен да заема поста на най-високопоставения правоприлагащ служител в нашата страна“, заяви директорът на Американския съюз за граждански свободи Антъни Ромеро.

Водачката на демократите в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси посочи, че Сешънс е излъгал под клетва и затова трябва да подаде оставка или да бъде отстранен от правителството.

Ройтерс припомня, че подобни причини доведоха до оставката миналия месец на Майкъл Флин – първия съветник на президента Тръмп по националната сигурност. Флин също бе имал контакти с посланик Кисляк и бе обсъждал с него американските санкции срещу Русия още преди влизането на Тръмп в Белия дом и беше подвел вицепрезидента Майк Пенс за съдържанието на телефонните си разговори.

 

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.