Румънският президент Клаус Йоханис бе глобен от Националния съвет за борба с дискриминацията с 2000 леи (приблизително 450 евро) заради това, че е използвал думата "престъпници", говорейки за политици, които се опитват да дискредитират Националната дирекция за борба с корупцията, съобщи информационният сайт "Зиаре".
"Имаме скандал в публичното пространство и мисля, че доста хора очакват да изразя мнението си. Нещата могат да се резюмират с няколко думи: едни престъпници правят отчаян опит да дискредитират НДБК", е коментарът направен от Йоханис.
"Не може да се приеме всички в обществото да бъдем наричани с определения като "престъпник", "обвиняем", "подсъдим", "затворник", които в цивилизования свят, особено в пространството на ЕС, са смятани за форми на дискриминация, които биха могли да предизвикат включително реакции като омраза и насилие", се посочва в жалбата, подадена от електронно издание, което се занимава с проблемите на правосъдието.
Президентът Йоханис заяви, че ще обжалва решението на съвета, което според него е "политическо".
Фактор
"Имаме скандал в публичното пространство и мисля, че доста хора очакват да изразя мнението си. Нещата могат да се резюмират с няколко думи: едни престъпници правят отчаян опит да дискредитират НДБК", е коментарът направен от Йоханис.
"Не може да се приеме всички в обществото да бъдем наричани с определения като "престъпник", "обвиняем", "подсъдим", "затворник", които в цивилизования свят, особено в пространството на ЕС, са смятани за форми на дискриминация, които биха могли да предизвикат включително реакции като омраза и насилие", се посочва в жалбата, подадена от електронно издание, което се занимава с проблемите на правосъдието.
Президентът Йоханис заяви, че ще обжалва решението на съвета, което според него е "политическо".
Още от Свят
Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин
Украйна развенчава основния мит на Путин за сила и стабилност
С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си
Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела
Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна
Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна