Признаха първата българска постройка на о-в Ливингстън – изследователската база „Свети Климент Охридски“ ***, известна като „Куцото куче“, беше призната за исторически паметник. Тя е поставена през 1988 г. по време на първата българската експедиция на ледения континент.
Признанието стана факт по време на ХХХVIІI-то Консултативно съвещание по Договора за Антарктика (КСДА) и ХVIІІ-та годишна среща на Комитета за опазване на околната среда (КООС), която приключи на 10 юни. Домакин на големия международен форум таза година бе България, и той се проведе в периода 31 май – 10 юни 2015 г. под патронажа на президента Росен Плевнелиев.
Над 400 делегати от над 60 държави – страни по Договора за Антарктика, наблюдатели и представители на експертни международни организации се събраха, обединени от общата цел да потвърдят своя ангажимент към съхраняването на уникалността на Ледения континент като природен резерват, където властват мирът, науката и международното сътрудничество.
Мястото е избрано твърде сполучливо, с удобни сухопътни маршрути към платото Балкан, хребетите Бърдик, Плиска и Боулс, Тангра планина и други вътрешни райони на остров Ливингстън. Централната местност Лагер Академия е разположена на 11 км източно от Св. Климент Охридски. Лятно време през района на базата протича Резовския поток, осигуряващ необходимото водоснабдяване.
Базата официално е основана през 1988 г., а от 1993 г. с указ на президента Желю Желев е наречена в чест на Св. Климент Охридски, средновековен просветител и 1-ви български епископ, работил под егидата и по поръчение на княз Борис I Михаил. След неуспешен опит за дебаркиране, причинен от лошите ледови условия край остров Александър, четирима български антарктидци със съдействието на съветския изследователски кораб „Михаил Сомов“ монтират две сглобяеми постройки на остров Ливингстън от 26 до 29 април 1988. Съоръженията са обновени през 1993, а през 1996-98 е добавена нова многофункционална сграда. В полярния летен сезон на 1987-1988 шестима български учени участваха в обединени проекти с Британското антарктическо дружество и Съветския институт за антарктическо и полярно проучване, и тогава е построен Българският заслон на остров Ливингстън.
Общо, Българската полярна база разполага със седем постройки. Първата сграда е построена през 1988 г. и впоследствие става популярна под името „Куцото куче“. Използва се като център за комуникации и при необходимост има условия за спане на петима души. Понастоящем е Музей на остров Ливингстън, от октомври 2012 филиал на Националния исторически музей в София. През 2003 е построен параклисът „Св. Иван Рилски“, 1-та Православна постройка в Антарктида. От 1995 работи пощенски клон 1090 на Български пощи.
Още от Свят
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани
Морски бури спряха част от фериботите в Гърция
Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета
Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер
Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин