15 Януари, 2026

Гръцката банка "Пиреос" опрощава дълговете на най-бедните си клиенти

Гръцката банка "Пиреос" опрощава дълговете на най-бедните си клиенти

Една от най-големите гръцки банки, ще опрости еднократно кредитите на хора, които дължат до 20 000 евро, за да облекчи засегнатите от кризата клиенти.

Решението е взето в отговор на "хуманитарната криза", през която преминават най-бедните им клиенти.

Кредитите в размер до 20 000 евро, свързани с кредитни карти и потребителски кредити, ще бъдат изцяло заличени, докато ипотечните кредити ще бъдат замразени, а лихвата опростена.

Редица шефове на други гръцки банки напуснаха постовете си, след като радикалната лява партия Сириза дойде на власт през януари.

Гръцките банки са в отчаяна нужда от ликвидност, тъй като за периода от декември до февруари притежателите на сметките са изтеглили близо 25 милиарда евро заради страхове от падането на гръцкото правителство под управлението на Алексис Ципрас.

Гръцкото правителство в момента води напрегнати преговори с Европейския съюз и МФВ относно реформите, които трябва да извърши, за да отключи останалите 7,2 милиарда евро от спасителния заем.

Сподели:

Коментари (0)

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

CNN и The Wall Street Journal са документирали използването на Каспийско море като канал за превоз на боеприпаси и военни товари от Иран до Руската федерация

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Руската дипломация изрази „сериозна загриженост“. Това се случи след срещата в Белия дом между датски, гренландски и американски лидери.

Фон дер Лайен отново пред вот на недоверие

Фон дер Лайен отново пред вот на недоверие

В рамките на 6 месеца това ще бъде четвъртия вот, пред който ще се изправи председателят на Европейската Комисия