7 Декември, 2025

Хакери източили 45 млн. долара

Хакери източили 45 млн. долара

7 души са арестувани в САЩ, има задържани и в други страни. Арестуваните в САЩ са американски граждани, произхождащи от Доминиканската република, жители на град Йонкърс, щата Ню Йорк. Те са на възраст малко над 20 г. Всички се познавали и били вербувани заедно, както е станало и с хора в други държави.

Предполагаемият лидер на американската група - Алберто Юси Лахуд-Пеня, бил убит в Доминиканската република преди месец. Той бил намерен мъртъв с куфар, пълен с около 100 хиляди долара. Разследването на смъртта му се води отделно.

Срещу задържаните са повдигнати обвинения, че са били част от нюйоркската клетка на бандата и са изтеглили 2,8 млн. долара от хакнати сметки за по-малко от ден. Единият от заподозрените бил засечен от многобройни видеокамери за наблюдение. Той бил заснет как раницата му постепенно набъбва, пълнейки се с банкноти. Другите сами си правили снимки с огромни пачки, докато кръстосвали из Манхатън.

Прокурор Лорета Линч от Бруклин заяви, че отделните ядра получавали своя дял от парите и ги изпирали чрез скъпи покупки или ги изпращали накуп на глобалните лидери на бандата. Тя обаче не уточни къде се намират те.

Според прокуратурата схемата включвала атаки срещу две банки - Ракбанк в Обединените арабски емирства и"Банк ъв Мускат в Оман.

Хакерите се сдобивали с данните от дебитните карти, елиминирали лимитите за теглене на пари, създавали пинкодове за достъп и после изпращали мрежа от доверени хора, които бързо да изтеглят пари в различни градове.

 

Сподели:

Коментари (0)

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

„Китай удря в сърцето на европейския индустриален и иновационен модел, исторически базиран на машинни инструменти и автомобили.“

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

Министърът уточни, че не е присъствал по време на операцията.

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."