Милиони разтревожени хора в Индия се опитват да разменят старите банкноти, станали неизползваеми преди няколко дни, защото бяха извадени от употреба.Изненадващата операция по подмяната на 24 милиарда банкноти в обращение в Индия е част от борбата с избягването на данъци и нелегалните средства.
От полунощ във вторник банкнотите от 500 и 1000 рупии (7,5 и 15 долара) вече не са законно платежно средство.
Правителството съобщи, че ще обмени по 4000 рупии на човек с валидна лична карта от 10 ноември до 31 декември, а банкоматите ще отпускат по 2000 рупии на карта дневно.
Само че още вчера по обед банкоматите останаха без пари и банките се опитват да се справят с хилядите клиенти, които чакат да обменят и внесат старите си купюри.
Това предизвика хаотични сцени в цяла Индия, където опашките пред банките станаха още по-дълги и се стигна до сблъсъци, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Паравоенни, разположени при банките в някои от най-натоварените райони, се разхождаха сред тълпите и призоваваха хората да запазят спокойствие.
Министърът на финансите Арун Джайтлей заяви, че на банките ще е нужно време да внесат промени в банкоматите, за да пускат от новите банкноти. Министърът направи изказването си на фона на милионни опашки пред банковите клонове.
Джайтлей уточни, че банкоматите не са били настроени преди съобщението тази седмица за изземване от обращение на купюрите от 500 и 1000 рупии от съображения за секретност. "Това е мащабна операция, ще отнеме време", отбеляза той. По думите му подмяната на банкнотите ще бъде от полза за икономиката в дългосрочен план.
Още от Свят
САЩ нанесоха нови удари по Иран, Тръмп обяви край на примирието
Новите атаки вече доведоха до поскъпване на петрола. Към 00:54 часа по Гринуич фючърсите на сорта Brent нараснаха с около 1% до 78,80 долара за барел
19FortyFive: Путин ще трябва да признае реалността – Русия вече загуби стратегически войната
Експертът предупреждава, че Кремъл вероятно ще продължи опитите за дестабилизация, заплахи и психологически натиск
България получава 7 кораба за мисията на съвместната противоминна група с Румъния и Турция
Групата вече ще охранява и подводната критична инфраструктура като енергийни съоръжения, телекомуникационни мрежи и подводни тръбопроводи